YARIŞ ATLARINDA GASTRİK ÜLSERİN KUDRET NARI EKSTRESİ İLE TEDAVİSİ
TREATMENT OF GASTRIC ULCER IN RACEHORSE WITH BİTTER MELON EXTRACT
- Tez No: 1017042
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TEMAMOĞULLARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Farmakoloji ve Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
Özet
Gastrik ülser dünya çapında oldukça yaygın bir hastalıktır. Beşeri hekimlikte de tedavisi zor olan bu hastalık, veteriner hekimliğinde de özellikle atlar için uzun süreli tedavi prosedürleri ve zayıf prognoz bakımından meşakkatlidir. Yoğun idman, kontrolsüz ilaç kullanımı vb. sebeplerden dolayı yarış atlarında prevelansı %90 üzerinde olduğu belirtilmiştir. İnsanlarda kullanımının yararlı olduğu bildirilen kudret narı (Momordica charantia) at yetiştiricileri tarafından da hali hazırda kullanılmaktadır. Çalışmamızda, gastrik ülser tanısı konmuş ve yetiştiricileri tarafından tedavi amacıyla kudret narı ekstraktı kullanılmış atlarda tedavinin etkinliğini tespit etmek için retrospektif analiz yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Türkiye Jokey Kulübü Adana yarış atları hastanesine 2021- 2022 yarış sezonunda, iştahsızlık şikayeti ile gelmiş ve gastroskopik (Eickmeyer /D-4625) muayenesi yapılarak gastrik ülser tanısı konmuş 8 arap ve 8 ingiliz cinsi at değerlendirmeye alınacaktır. Tüm bu atlardan gastrik lavaj ile alınan örnekler – 80 ° derecede muhafaza edilmiştir. Retrospektif analiz için, veteriner hekim kontrolü ile gastrik ülser tanısı konmuş ancak yetiştiricileri tarafından hiçbir tedavi protokolü kabul edilmeyen 4 arap ve 4 ingiliz atı kontrol grubu olarak, veteriner hekim kontrolü altında idman ve yem düzenleri değiştirilmeden tedavi protokolü olarak 28 gün boyunca 2.85 mg/kg/gün dozunda kudret narı (Momordica charantia) ekstraktı uygulanmış 4 arap ve 4 ingiliz atı da tedavi grubu olarak değerlendirmeye alınacaktır. Tedavi protokolü ardından 28. gün 22G enjektör yardımı ile vena jugularisten toplanmış 15 ml kandan rutin klinik hemogram (Sysmex/ XT- 1800i) ve 1000 rpm devirde 10 dakika santrifüj edilerek elde edilen serumdan da biyokimya (Siemens/ Dimension xpand) sonuçları elde edilmiştir. Bu amaçla elde edilen serumların +4oC'de en fazla 24 saat muhafaza edilerek oksidan (TOS) /antioksidan (TAS) analizleri gerçekleştirilmiştir. 28 gün sonunda yapılan gastroskopik muayene ve hemogram testleri; Beyaz kan hücreleri (WBC), nötrofil (NEU), lenfosit (LYMPH), monosit (MONO), eozinofil (EO), bazofil (BASO), kırmızı kan hücreleri (RBC) ve hematokrit (HCT) değerleri, biyokimyasal testlerde; Aspartat aminotransferaz (AST), alkalen fosfataz (ALP), kreatin kinaz (CK), laktik asit (LA), gamma-glutamil transferaz (GGT), total protein (TP), albümin (ALB), total bilurubin (TB), kan üre azotu (BUN), kalsiyum, magnezyum ve fosfor değerleri incelenmiştir. Testlere ek olarak, tedavi öncesi ve sonrasında alınıp uygun koşullarda muhafaza edilen kan serumu numunelerinden total antioksidan kapasite (TAS), total oksidan kapasite (TOS) ve oksidatif stres indeksine (OSİ) etkileri de değerlendirilmiştir. Bu çalışmada sonuç olarak Adana yarış atları hastanesine başvuran yarış atlarında gastrik ülserin prevelansı, ülser dereceleri ve kudret narı ekstraktının tedavi edici özelliği aynı zamanda hemogram ve biyokimyasal testler sonucunda kaydedilen değişiklikler ile TAS/TOS kapasindeki değişimler retrospektif olarak araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Gastric ulcer is a fairly common disease worldwide. This disease, which is difficult to treat in human medicine, is also difficult in veterinary medicine, especially in terms of long-term treatment procedures and poor prognosis for horses. Due to intense training, uncontrolled drug use, etc., it is stated that the prevalence in racehorses is over 90%. Bitter melon (Momordica charantia), which is reported to be beneficial for use in humans, is already in use by horse breeders. In our study, it was aimed to perform retrospective analysis to determine the effectiveness of treatment in horses diagnosed with gastric ulcer and whose breeders used bitter melon extract for treatment. For this purpose, 8 Arabic and 8 British breed horses which came to Turkey Jockey Club Adana racehorse hospital in the 2021-2022 racing season with complaints of loss of appetite and were diagnosed with gastric ulcer by gastroscopic (Eickmeyer / D-4625) examination will be examined. Samples taken from all these horses by gastric lavage were preserved at – 80 ° degrees. For retrospective analysis, 4 Arabic and 4 British horses which were diagnosed with gastric ulcer with veterinary supervision but no treatment protocol was accepted by their breeders will be evaluated as a control group, and 4 arabic and 4 British horses treated by bitter melon extract with at a dose of 2.85 mg/kg/day for 28 days as a treatment protocol without changing their training and feed patterns under veterinary control will be evaluated as treatment group. Following the treatment protocol, routine clinical hemogram (Sysmex/ XT- 1800i) were obtained from 15 ml of blood collected from the vena jugularis with the help of a 22G injector on the 28th day and biochemistry (Siemens / Dimension xpand) results were obtained from the serum obtained by centrifugation for 10 minutes at 1000 rpm. Serums obtained with this purpose were analyzed with oxidant (TOS) / antioxidant (TAS) which was stored max 24h at +4°degree .Gastroscopy examination and hemogram tests performed at the end of 28 days; White blood cells (WBC), neutrophil (NEU), lymphocyte (LYMPH), monocyte (MONO), eosinophil (EO), basophil (BASO), red blood cells (RBC) and hematocrit (HCT) values and in biochemical tests; Aspartate aminotransferase (AST), alkaline phosphatase (ALP), creatine kinase (CK), lactic acid (LA), gamma-glutamyltransferase (GGT), total protein (TP), albumin (ALB), total bilurubin (TB), blood urea nitrogen (BUN), calcium, magnesium and phosphorus values were examined. In addition to the tests, the effects on total antioxidant capacity (TAS), total oxidant capacity (TOS) and oxidative stress index (OSI) were also evaluated from blood serum samples taken before and after treatment and stored under appropriate conditions. To conclude, In this study, the prevalence of gastric ulcer, ulcer grades and therapeutic properties of bitter melon extract in racehorses admitted to Adana racehorse hospital, as well as the changes recorded as a result of hemogram and biochemical tests and changes in the TAS/TOS closure will be investigated retrospectively.