Hastane işletmelerinin maliyet yönetim sistemleri kullanımlarının ve maliyet sistemlerine bakış açılarının araştırılması; TR90 bölgesinde bir uygulama
Investigation of cost management systems usage and perspectives on cost systems in hospital enterprises; an application in TR90 region
- Tez No: 1017044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık kavramı, yalnızca hastalık ve sakatlığın bulunmaması değil; bireyin bedensel, ruhsal ve sosyal açıdan tam bir iyilik hâline sahip olması olarak tanımlanmaktadır. Bu doğrultuda sağlık hizmeti sunan kurumlar, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Sağlık işletmelerinin hizmet süreçlerinin karmaşık yapıya sahip olması, yoğun teknoloji ve nitelikli iş gücü gerektirmesi, maliyetlerin doğru bir şekilde belirlenmesini ve etkin biçimde yönetilmesini gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda sağlık hizmetlerinde kullanılan maliyet hesaplama yöntemleri, yalnızca finansal performansın değerlendirilmesi açısından değil, aynı zamanda kaynakların etkin ve verimli kullanılması ile yönetsel karar alma süreçlerinin desteklenmesi bakımından da önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle sağlık işletmelerinde sınırlı kaynaklarla en yüksek düzeyde hizmet üretiminin sağlanabilmesi için maliyetlerin doğru yöntemlerle hesaplanması ve analiz edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında da temel amaç, TR90 bölgesinde (Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon) faaliyette bulanan hastane işletmelerinin maliyet yönetim sistemleri kullanımlarının ve maliyet yönetim sistemlerine bakış açılarının araştırılarak kullandıkları sistemlerin verimliliğini arttırmaya yönelik öneriler geliştirmektir. Tez çalışmasının verileri, TR90 bölgesinde (Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon) yer alan hastanelerin işletme yöneticileri ve muhasebe birim çalışanları ile görüşülerek, veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Anket verilerinin analizinde, Jamovi (2.4.2) istatistiksel paket programından yararlanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda, hastanelerde maliyet yönetim sistemlerinin etkinliğinin; kullanılan maliyet dağıtım yöntemi, muhasebe örgütlenmesi ve kurumsal ölçek gibi yapısal faktörlerden etkilendiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, sağlık kurumlarında maliyet yönetim sistemlerinin daha etkin kullanılabilmesi için teknik uygulamaların yanı sıra örgütsel entegrasyonun ve yönetsel koordinasyonun güçlendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of health is defined not merely as the absence of disease or disability, but as a state in which the individual possesses complete physical, mental, and social well-being. In this context, institutions that provide health services undertake an important role in protecting and improving public health. The complex structure of service processes in healthcare organizations, the need for intensive technology, and the requirement for qualified workforce make it necessary to determine costs accurately and manage them effectively. In this regard, cost calculation methods used in healthcare services play a significant role not only in evaluating financial performance but also in ensuring the effective and efficient use of resources and supporting managerial decision-making processes. Therefore, in healthcare organizations, it is of great importance that costs are calculated and analyzed using appropriate methods in order to provide the highest level of service with limited resources. The main objective of this thesis is to investigate the use of cost management systems by hospital enterprises operating in the TR90 region (Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon) and their perspectives on these systems, and to develop recommendations aimed at increasing the efficiency of the systems they use. The data of the thesis were obtained through surveys conducted with business managers and accounting department employees of hospitals located in the TR90 region (Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon). In the analysis of the survey data, the Jamovi (2.4.2) statistical software package was utilized. The results of the analysis reveal that the effectiveness of cost management systems in hospitals is influenced by structural factors such as the cost allocation method used, accounting organization, and institutional scale. The findings indicate that, in order to ensure more effective use of cost management systems in healthcare institutions, it is necessary to strengthen organizational integration and managerial coordination in addition to technical applications.