Modada“houte couture”olgusu ve kişiye özel tasarım
The phenomenon of“haute couture”in fashion andbespoke design
  1. Tez No: 1017063
  2. Yazar: MITRA AHRAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN BERKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Çalısma,“Modada Haute Couture Olgusu ve Kişiye Özel Tasarım”başlığı altında, haute couture'ün tarihsel gelişimini, kişiye özel tasarım anlayışını ve Türkiye'deki çağdaş yansımalarını incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, haute couture'ün yalnızca bir lüks giyim biçimi değil, aynı zamanda kültürel kimliğin, zanaatkârlığın ve sanatsal yaratıcılığın birleşiminden doğan çok katmanlı bir olgu olduğunu ortaya koymaktır. Araştırma, kronolojik ve karşılaştırmalı analiz yöntemlerini benimseyerek“haute couture'ün”çalışılmaya başlandığı tarihlerden günümüze geçirdiği dönüşümü ele almıştır. Osmanlı İmparatorluğu'ndan Cumhuriyet dönemine uzanan süreçte Türk modasının Batı ile etkileşimi incelenmiş; el işçiliği, estetik özgünlük ve bireysel kimlik arasındaki ilişki irdelenmiştir. Ayrıca, elde edilen veriler ışığında sürdürülebilirlik ve teknolojik yenilikler (3D baskı, yapay zekâ, metaverse) bağlamında çağdaş haute couture eğilimleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Türk haute couture'ünün Yıldırım Mayruk ve Cemil İpekçi gibi öncülerle temellendiğini ve özünün bireysel zanaatkârlık ve kişiye özel tasarım olduğunu saptamış; sürdürülebilirlik açısından, haute couture'ün yavaş üretim ilkesiyle hızlı modaya karşı etik bir çözüm sunduğu belirlenmiştir. Gülşah Saraçoğlu gibi Türk tasarımcıların geleneksel el sanatlarını modern teknolojiyle birleştiren yenilikçi yaklaşımları, Türkiye'nin özgün haute couture kimliğini güçlendiren temel örnekler olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical evolution of haute couture, the philosophy of bespoke design, and its contemporary reflections in Türkiye. The primary objective of the study is to demonstrate that haute couture is not merely a form of luxury consumption, but a multi-layered phenomenon emerging from the synthesis of cultural identity, ancient craftsmanship, and artistic creativity. By adopting chronological and comparative analysis methods, the research addresses the transformation of haute couture from antiquity to the present day. The interaction of Turkish fashion with Western aesthetics from the Ottoman Empire to the Republican era is explored within the context of the relationship between handcraftsmanship, aesthetic originality, and the construction of individual identity. Furthermore, next-generation haute couture trends evolving around sustainability and digital transformation (3D printing, artificial intelligence, metaverse) are evaluated. The study indicates that Turkish haute couture was institutionalized by pioneering figures such as Yıldırım Mayruk and Cemil İpekçi, with its essence rooted in individual craftsmanship and“exclusive”design. In terms of sustainability, it has been determined that haute couture, through the principle of“slow fashion,”offers an ethical and enduring solution to the ecological crisis caused by fast fashion. The visionary approaches of designers like Gülşah Saraçoğlu and Zeynep Tosun, who integrate traditional handicrafts with modern technology, are presented as key case studies strengthening Türkiye's unique haute couture identity.