Kişiye özel giysi tasarımı ve üretiminde keçe sanatının yeni yaklaşımlarla uygulanması
Practising of felt art with new approaches on haute couture design and production
- Tez No: 435955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVBAHAR GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Hızın ve teknolojinin önemli olduğu günümüz dünyasında diğer taraftan doğal ürünlere ihtiyacımız giderek artmaktadır. Keçe insanlık tarihi boyunca çok çeşitli şekillerde kullanılmakla birlikte geçmişten günümüze uzanan bağ olarak giysiye örtünmenin dışında mistik bir misyon yükler. Keçenin etnik, geleneksel yapısının yanında nefes alabilen doğal yapısı, kolay şekillenebilir oluşu kişiye özel giysi tasarımı 'Haute Couture' için özellikle de giyside konfor konusu düşünüldüğünde çok uygun bir malzeme olduğu görülmektedir. Ayrıca tasarımcıya geniş bir kullanım zenginliği sunmaktadır. Keçe hem giysi üzerinde aplikasyon olarak hem de tepme keçe yöntemiyle farklı kumaşların birleştirilmesinde ya da yeni dokular elde edilmesinde kullanılabilmektedir. Sert bir yapısı olan keçe yün lifinin inceltilmesiyle ve 'nuno felting' tekniğiyle daha ince kumaşlarla birleştirilebilmektedir. Heykelimsi formlar oluşturmak için dolgu malzemesi kullanılmadan, katı şekiller de elde etmek mümkün olabilmektedir. Keçe yavaş moda, ekolojik moda ve sürdürülebilirlik kavramlarına son derece uygun bir malzemedir. Keçenin yapılışı da uzun zaman ve sabır isteyen bir uğraştır. Yünün koyundan kırkılmasıyla başlayan yapılış hikayesi kırkımların temizlenmesinden, boyanmasına daha sonrasında da desenlenmesine ve sabunla ıslatılarak tepilmesine kadar oldukça uzun bir süreç içermektedir ve hızlı üretime uygun değildir.. Moda endüstrisinin petrol ve sentetik ürünlerle çevreye zararlı etkisi ve sürekli tüketim anlayışı yadsınamaz bir gerçektir. Keçe kişiye özel giysi tasarımına çok uygun olmasına karşın yeterince yaygın bir kullanımı yoktur. Geleneksel anlamda keçeyle yapılan giysilerin daha etnik bir görünüme sahip olduğu görülmektedir ve bu çalışmayla keçenin hem doğal bir malzeme olarak hem de kültür taşıyıcısı olarak yaygınlaşması adına, daha modern bir görünüme kavuşması ve keçeyle yüksek kalitede, modern ürünler yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The modern world places great value on increased speed and improved tecnology in textile production while at the same time, individuals appreciate using and wearing healtier, natural materials. Felt has been an important textile throughout human history and it continues to be important today. In mystical way, felt connects the traditions of the past with the lifestyle of today. Felt has a practical purpose as body-covering but also celebrates lifestyle and special occasions in our lives. felt is an etnic, and flexible properties which has an easy shape, breathable, natural, moisturize feature. Consequently, felt is very suitable material for 'Haute Couture', especially when think about comfortable of clothing.At the same time, felt has great design possibilities. It can be used to form different fabrics in a variety of design. Additionally, it can be used to form different features on the surface of fabrics. Initially felt was rigid fabric but later using nuno felting and thin wool fiber, alighter fabric was created. If a designer wants to make a structural form, ıt is possible to make a permanent shape without using any padding. felt is the most suitable material to promote eco fashion, slow fashion and sustainability. Felt has a significant role in encouraging human health because its production is a natural process. The process of felt making it starts when shorn form a sheep to continue to cleaning, painting takes a long time after then to creating a design on the straw. Then wetting with soap water and then finally kidding straw. When we think about the time involved the wet felting technique is not suitable for the fast production of fashion industry. Felt making is based on both current and past cultural heritage an on natural habitat. So the purpose of my design with the wet felting technique is always traditional, its aim is to make a more modern, elegant style and new look of felting clothes based on the ideas in this thesis.