Jeanne Lanvin örneği üzerinden bayan ve çocuk giyim koleksiyon önerileri
Women's and children's clothing collection recommendations on Jeanne Lanvin sample
  1. Tez No: 535104
  2. Yazar: FAZİLET CEYHANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ENGİN ALPAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tarih öncesi çağlardan günümüze kadar geçen zaman diliminde giysi; insanları soğuktan koruyan, sert ve zorlu iklim koşullarına bağlı olarak insanın dayanma gücünü arttıran bir örtünme, korunma unsuru iken zamanla kültürel değişimler, teknoloji alanındaki gelişmeler, değişen ekonomik koşullar doğrultusunda insanoğlunun birey olarak kendisini ifade edebilmesinde önemli bir unsur olarak gelişme göstermiştir. Günümüzde giyim olgusu insanlar için sadece örtünme veya dış etkenlerden korunma şeklinde düşünülen bir olgu olsaydı kişiye ait sadece birkaç parça giyim eşyası olacaktı. Ancak insanlar karakter, zevk, kendilerini dış dünyaya karşı ifade etme biçimi, sosyal ve ekonomik statü açısından birbirlerinden ayrılmak amacı ile giysiyi kullanmışlardır. Tarihsel devinim boyunca gerçekleşen ilerleme içerisinde giyim olgusu öncelikli olarak bireyin belli bir gruba, sınıfa ait olduğunu göstermesi ve vurgulaması için materyal, renk, doku, kumaş, aksesuar, desen açısından çeşitlendirilmiş ve tasarlanmıştır. Giyim tarihi incelendiği zaman, insanoğlunun içerisinde yaşadığı toplumun, ait olduğu kültürün, ayak bastığı coğrafyanın örtünme ile giyinme eylemi arasında bulunan ilişkiyi yakından etkilediği fark edilebilmektedir. Moda olgusunun oluşum ve gelişimi; modanın giyim sektörü içerisinde yer bulması toplumlardaki estetik bir duyarlılığın ilerlemesi ile orantılıdır. Toplum içerisinde ortaya çıkan ticari, siyasi, kültürel anlamdaki eylemler, sanatsal düşünce yapıları, çevresel faktörler, teknoloji alanında ortaya çıkan yenilikler ve gelişmeler, bireylerin kendi içlerinde ve ilişkilerindeki etkenler modaya yön vermekte ve böylece moda toplumsal bir olgu haline gelmektedir. Moda hızlı bir devinim halindedir. Çünkü moda, toplumda meydana gelen, herhangi bir alanda ortaya çıkan değişimler, insanlar arasında oluşan düşünce farklılıkları, o andaki olay ve durumlara karşı etki- tepki gibi sebeplerden etkilenmeye ve şekil değiştirmeye uygun bir kavram ve oluşumdur. Moda tarihinin anlamı, günümüz dünyasında 'tasarım' kavramının nasıl ortaya çıktığı ve hangi aşamalardan geçtiği ile ilişkilidir. Çünkü 20. Yüzyıldan itibaren moda dünyasında 'tasarımcı' tek yönlü açıdan bakılarak sadece giysileri hayal eden ve diken bir birey değil; içerisinde yaşadığımız dünyanın kavramlarını inşa eden bir üretici konumunda bulunmaktadır. Giysilerimizi hayal eden ve terziliğini yapan kişilerin bir terzi olmaktan çok nasıl dünyanın en büyük sektörlerinden birinin yüzü haline geldikleri sorusunun cevabına ulaşabilmek için ise yapılan araştırmalar ve tespitler doğrultusunda Avrupa' da tanınmış ve gelişme göstermiş tasarımcı- terzi- modacı niteliğini taşıyan Jeanne Lanvin dikkat çekmektedir. Kurulduğu ilk günden günümüze kadar en uzun süreli ve aralıksız bir şekilde aktif olarak varlığını sürdüren moda evlerinden biri olan Lanvin markasının kurucusu Jeanne Lanvin, moda ve giyim sektöründe yenilikler ve tasarımlar ortaya koymuş; moda tasarım dünyasına giysi tasarımı, aksesuar tasarımı ve tekstil tasarımı açısından farklı ve dikkat çekici bir boyut getirerek haute couture dünyasına da katkıda bulunmuştur. Lanvin kızından ilham alarak 'Anne- Kız' elbiseleri tasarlamıştır ve bunlara ek olarak kıyafetleri aksesuarla zenginleştirmiştir. Bu giysi tasarım biçimini markasına uyarlayarak özgün olmak adına dikkat çekmiştir. Yaşadığı dönemde bu tasarım fikri ve uygulama yöntemleri ile giysi moda sektöründe özgün bir konuma sahip olmuştur. Tasarımlarını oluştururken geleneksel olandan kopmamış; ürünlerini güncel olan gelişmeler ile birleştirerek tasarlamış ve kullanıcıya sunmuştur. Bu çalışma moda ve tekstil tasarımı öğrencileri için özgünlük ve tasarımda farklılık ortaya koymak, yaratıcılığın geçmiş, şuan ve gelecekle birlikte harmanlanması, farklı fikirlerden beslenmek bakımından olumlu katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada amaç; literatür taramasının sonucunda elde edinilen bilgi ve analizler ışığında tekstil ve moda eğilimlerinde geleceğe yönelik tasarım ve uyarlamaların doğru ve net tespitini yapabilmek olarak düşünülmektedir. İncelenen konu ile ilgili yeterli Türkçe kaynak ve veri bulunmamasından dolayı yabancı dildeki kaynaklardan Jeanne Lanvin örneği üzerinden gidilerek incelemeler ve bu incelemeler doğrultusunda uygulamalar yapılmıştır. Ayrıca araştırmada ilgili branşlardaki tasarım eğitimi programları ve öğrenciler için Türkçe kaynak oluşturulması planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the time period from prehistoric times to today, clothing has been a cover and an element of protection, which shelters people from the cold and increases the strength of human resistance to hard and harsh climatic conditions, whereas over time it has developed so much as an important component which is of great importance for human beings to express themselves in accordance with the changes in culture, economy and technology. Today, if clothing were considered to be a mere covering or protection from external factors, it would only be a few pieces of clothing belonging to the person. However, people have used clothing to separate from each other in terms of character, pleasure, the way they express themselves to the outside world, and social and economic status. In the course of the historical movement, the fact of clothing has been diversified and clothes have been designed in terms of materials, colours, textures, fabrics, accessories and patterns in order to show and emphasize that the individual belongs to a particular group and class. When the history of clothing is examined, it can be realized that the society in which human beings live, the culture in which they belong and the geography in which they stand affect the relationship between the covering and the dressing. The development of the fashion and its introduction into clothing sector is directly proportional to the advancement of aesthetic sensitivities in societies. The commercial, political, cultural activities in a society, the changes in artistic thoughts, environmental factors, innovations and technological developments, individual differences and interpersonal relations all affect what is called fashion, and so the fashion becomes a social phenomenon. Fashion is in a fast motion since it is a concept and fact suitable to change and get affected due to many factors occurring in a society from ideological and conceptual to preferences and interactions among and between individuals. The meaning of fashion history is related to how the concept of 'design' emerged in today's world and what stages it has gone through. In fact, from the 20th century on, in the fashion world, the“designer”is not only a person who designs and produces the clothes from a one-way perspective, but also a producer who constructs the concepts of the world in which we live. Due to the research and findings about her, Jeanne Lanvin, a well-known and well-established designer, tailor and fashioner in Europe is an excellent example for how a person of cloth designer and tailor has become the face of one of the biggest sectors of the world rather than being a mere labourer. Jeanne Lanvin, the founder of the Lanvin brand, one of the fashion houses that has been active for the longest period of time since it was founded, has put forward innovations and designs in the fashion and clothing industry; she has also contributed to the world of haute couture by bringing a different and remarkable dimension to the world of fashion design in terms of clothing, accessory and textile. Inspired by her daughter, Lanvin designed 'mother - daughter' dresses and also enriched them with accessories. This garment has attracted attention for being original by adapting the design style to the brand. During her time, she had a unique position in the fashion industry with such design ideas and application methods. While creating her designs, she did not break from the traditional ones and presented her products to the user by combining them with current developments. It is thought that this study will provide positive contributions to fashion and textile design students in terms of originality and diversity in design, blending creativity with past, present and future, and feeding on different ideas. The aim of this study is to make accurate and clear determination of future designs and adaptations in textile and fashion trends in the light of the information and analysis obtained as a result of literature survey. Due to the lack of adequate Turkish resources and data on the subject examined, the examinations were carried out on Jeanne Lanvin example in foreign language sources and some applications were carried out depending on this examination. It is also planned to design education programs and create a decent resource in Turkish language for the Turkish speaking students in the related field.