Bariatrik cerrahi geçiren hastalarda ameliyat öncesi uyku kalitesi ile ameliyat sonrası ağrı ve anksiyete düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between preoperative sleep quality and postoperative pain and anxiety level in patients undergoing bariatric surgery
- Tez No: 1017115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ ÇULHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Bariatrik cerrahi geçiren hastalarda ameliyat öncesi uyku kalitesi ile ameliyat sonrası ağrı ve anksiyete düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte planlanan bu araştırmanın evrenini, İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinin genel cerrahi kliniğinde bariatrik cerrahi geçirecek hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise dahil edilme kriterlerine uyan 70 hasta oluşturdu. Veriler, Hasta Bilgi Formu, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Görsel Kıyaslama Uyku Ölçeği (VASS), Görsel Analog Skala (GAS) ve Durumluluk Kaygı Ölçeği (STAI-I) ile toplandı. Hastaların yaş ortalamasının 35,81±11,35 yıl olduğu, çoğunluğunun (%75,7) kadın olduğu, %35,7'sinin uyku sorunu yaşadığı, %71,4'inin horlama veya benzeri uyku alışkanlıklarının bulunduğu, hastaların ortalama günlük uyku süresinin 8,20±1,69 saat olduğu saptandı. Hastaların PUKİ toplam puan ortalamasının 7,27±3,66, VASS puan ortalamasının 523,80±120,87 olduğu belirlendi. Hastaların ameliyat sonrası ağrı puan ortalaması 0.gün 7,24±1,81, 1.gün 5,51±1,83, 2.gün 3,70±1,70, ameliyat sonrası 3.gün 2,10±1,67 idi. Hastaların STAI-I puan ortalamaları ameliyat öncesi 43,84±6,13, ameliyat sonrası 0.gün 42,76±7,22, ameliyat sonrası 1.gün 43,07±7,34, ameliyat sonrası 2.gün 43,97±6,47, ameliyat sonrası 3.gün 46,00±5,71 idi. Hastaların PUKİ toplam puan ortalaması ile ağrı şiddeti puan ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Hastaların PUKİ toplam puan ortalaması ile STAI-I puan ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı (p>0,05), PUKİ Gündüz İşlev Bozukluğu alt boyut puan ortalaması ile ameliyat sonrası 0.gün ve 3.gün STAI-I puan ortalamaları arasında zayıf düzeyde, pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulundu (p=0,010; p=0,028). Hastaların VASS puan ortalaması ile ameliyat sonrası 3. gün ağrı şiddeti puan ortalamaları arasında zayıf düzeyde, negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulundu (p=0,032). Hastaların VASS puan ortalamaları ile ameliyat öncesi ve sonrası STAI-I puan ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Sonuç olarak, bariatrik cerrahi geçiren hastaların ameliyat öncesinde düşük uyku kalitesine sahip olduğu, hastaların ameliyattan önceki gece uyku kalitelerinin orta düzeyde olduğu, hastaların ameliyat öncesi uyku kalitesinin ameliyat sonrası ağrı şiddeti üzerinde etkisinin olmadığı ve uyku kalitesinin özellikle gündüz işlevselliği üzerindeki etkisinin anksiyete ile daha ilişkili olabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to determine the relationship between preoperative sleep quality and postoperative pain and anxiety levels in patients undergoing bariatric surgery. The study population consisted of patients scheduled for bariatric surgery in the general surgery clinic of a training and research hospital in Istanbul, Türkiye. The sample comprised 70 patients who met the inclusion criteria. Data were collected using the Patient Information Form, the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), the Visual Analog Sleep Scale (VASS), the Visual Analog Scale (VAS), and the State Anxiety Inventory (STAI-I). The mean age of the patients was 35.81±11.35 years, and the majority of the participants were female (75.7%). It was determined that 35.7% of patients experienced sleep problems, 71.4% snored or had had similar sleep-related habits, and the mean daily sleep duration was 8.20±1.69 hours. The mean PSQI total score was 7.27±3.66, while the mean VASS score was 523.80±120.87. The mean postoperative pain scores were 7.24±1.81 on postoperative day 0, 5.51±1.83 on postoperative day 1, 3.70±1.70 on postoperative day 2, and 2.10±1.67 on postoperative day 3. The mean STAI-I scores were 43.84±6.13 preoperatively, 42.76±7.22 on postoperative day 0, 43.07±7.34 on postoperative day 1, 43.97±6.47 on postoperative day 2, and 46.00±5.71 on postoperative day 3. No significant relationship was found between the patients' PSQI total scores and postoperative pain scores (p>0.05). Similarly, no significant relationship was identified between the PSQI total scores and STAI-I scores (p>0.05). However, a weak positive, significant correlation was found between the PSQI daytime dysfunction subscale scores and STAI-I scores on postoperative day 0 and postoperative day 3 (p=0.010; p=0.028). A weak and significant negative correlation was found between the VASS scores and postoperative day 3 pain scores (p=0.032). No significant relationship was found between the VASS scores and preoperative or postoperative STAI-I scores (p>0.05). In conclusion, patients undergoing bariatric surgery were found to have poor preoperative sleep quality, whereas their sleep quality on the night before surgery was at a moderate level. Preoperative sleep quality was not associated with postoperative pain levels. In addition, the impact of sleep quality, particularly on daytime functioning, may be more closely related to anxiety levels