Otomotiv elektrik-elektronik mimarilerinin siber güvenlik açısından deneysel analizi
Experimental analysis of automotive electrical/electronic architectures from a cybersecurity perspective
- Tez No: 1017124
- Danışmanlar: DR. HABİB KAYMAZ, DOÇ. DR. ÖNDER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
Özet
Otomotiv sektörü, elektrik ve elektronik mimarilerinin gelişiminin bilgi ve iletişim teknolojileriyle birleşmesiyle büyük bir değişim yaşamaktadır. Mimari değişimleri, yeni mobilite kavramları ve otonom sürüş, internetle sürekli bir bağlantı gerektirmektedir. Günümüz araçları karmaşık bir siber-fiziksel sisteme dönüşmektedir. Ancak bu dönüşüm ile araçlar siber saldırılara karşı savunmasız hale gelmektedir. Bu siber saldırılara karşı UNECE WP.29 yönetmeliklerinin yürürlüğe girmesi, otomotiv siber güvenliğinde önemli bir değişime sebep olmaktadır. Bu yönetmelikler, üreticilerin geleneksel ve açık sistem tasarımlarından uzaklaşarak, ISO/SAE 21434 ile uyumlu, katmanlı ve yönetmeliklere uygun güvenlik mimarileri benimsemelerini gerektirmektedir. Bu kuralların getirilmesiyle birlikte, Sağlam Güvenlik Politikası kavramı, üreticiler tarafından düzenleyici gereksinimleri karşılayan ve yazılım mimarilerine entegre edilebilen güvenlik politikalarını tanımlamak için yapılandırılmış bir çerçeve olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, biri geleneksel mimariye dayalı, diğeri ise sağlam güvenlik politikası mimarisine uygun olarak tasarlanmış iki elektronik kontrol ünitesini karşılaştırarak, bu geçişin ağır hizmet araçlarındaki etkilerini incelemektedir. Bu çalışmada kullanılan değerlendirme yöntemi ve test senaryoları, UNECE R155 gereksinimlerine dayanarak geliştirilmiştir. RSP tabanlı mimari donanım ve yazılım olmak üzere iki koruma katmanı sağlamaktadır. Yazılım katmanında güvenli teşhis oturumları, kontrollü flaşlama süreçleri, korumalı iletişim kanalları yer almaktadır. Donanım katmanında güvenli önyükleme, güvenli çalışma ortamı ve donanım güvenlik modülü, katmanlı bir güvenlik yapısı oluşturmaktadır. Sağlam güvenlik mimarisi, tehdit azaltma süreçlerini daha tutarlı bir yapıya oturtmaktadır. Modern araç platformlarında düzenleyici uyumluluk ile siber güvenlik dayanıklılığının birlikte sürdürülmesi için yeterli güvenlik düzeyini de sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The automotive industry is undergoing a major transformation driven by the development of electrical and electronic architectures and the integration of information and communication technologies. Architectural changes, new mobility concepts, and autonomous driving require continuous internet connectivity. Today's vehicles are becoming complex cyber-physical systems. However, this transformation makes vehicles vulnerable to cyberattacks. The implementation of UNECE WP.29 regulations to combat these cyberattacks is causing a significant shift in automotive cybersecurity. These regulations require manufacturers to move away from traditional and open system designs and adopt layered and regulatory-compliant security architectures that conform to ISO/SAE 21434. With the introduction of these rules, the concept of a Robust Security Policy emerges as a structured framework for manufacturers to define security policies that meet regulatory requirements and can be integrated into software architectures. This study examines the effects of this transition in heavy-duty vehicles by comparing two electronic control units, one based on a traditional architecture and the other designed in accordance with a robust security policy architecture. The evaluation method and test scenarios used in this study were developed based on UNECE R155 requirements. The RSP-based architecture provides two layers of protection: hardware and software. The software layer includes secure diagnostic sessions, controlled flashing processes, and protected communication channels. The hardware layer creates a layered security structure with secure booting, a secure operating environment, and a hardware security module. This robust security architecture provides a more consistent structure for threat mitigation processes. It also ensures a sufficient level of security to maintain both regulatory compliance and cybersecurity resilience in modern vehicle platforms.