Stresle baş etme eğitim programının kadınların benlik kavramı, iletişim becerileri ve stresle başa çıkma düzeylerine etkisi
The effect of a stress management training program on women's self-perception, communication skills and stress coping levels
  1. Tez No: 1017135
  2. Yazar: ASUMAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kadınlara uygulanan stresle baş etme eğitim programının kadınların benlik kavramı, iletişim becerileri ve stresle başa çıkma düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada ön test-son test ölçümlerinin yapıldığı, kontrol grubunun olduğu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Kasım 2024- Ocak 2025 tarihleri arasında Nakkaş Kadın Aktivite Merkezine başvuran toplam 75 kadın oluşturmuştur. Deney grubundaki katılımcılara her hafta cumartesi günü 120 dakika süren ve 10 hafta devam eden stresle baş etme psikoeğitim programı uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmanın verileri“Demografik Bilgi Formu”,“Ailede Özerk-İlişkisel Benlik Ölçeği”,“İletişim Becerileri Ölçeği”ve“Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler Ki-kare testi, bağımsız iki örneklem t testi ve Paired t test kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, kontrol grubundaki kadınların Ailede Özerk-İlişkisel Benlik Ölçeği toplam ve Özerk-İlişkisel Benlik alt ölçek puanlarında azalma olduğu görülmektedir. Deney grubundaki kadınların Ailede Özerk-İlişkisel Benlik Ölçeği toplam ve alt ölçek puanları, İletişim Becerileri Ölçeği Egoyu Geliştirici Dil, Kendini Tanıma/Açma, Empati, Ben Dili Kullanımı alt ölçek puanlarında ve Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği toplam ve Pozitif Değerlendirme, Destek Arama, Problem Çözme alt ölçek puanlarında artış olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, uygulanan stresle baş etme eğitiminin kadınların benlik algılarını güçlendirmede, iletişim becerilerini geliştirmede ve stresle daha etkili başa çıkmalarında önemli bir katkı sağladığını göstermektedir. Sonuç olarak, kadınlara yönelik stresle baş etme eğitim programlarının yaygınlaştırılmasının bireysel ve sosyal uyum açısından önemli kazanımlar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of a stress management training program for women on their self-concept, communication skills, and stress coping levels. A quasi-experimental design involving pre-test and post-test measurements and a control group was used in this research. The study sample consisted of a total of 75 women who applied to the Nakkaş Women's Activity Center between November 2024 and January 2025. Participants in the experimental group underwent a 10-week stress management psychoeducational program, consisting of 120-minute sessions held every Saturday, while the control group received no intervention. Data for the study were collected using the“Demographic Information Form,”the“Family Autonomous-Relational Self-Concept Scale,”the“Communication Skills Scale,”and the“Stress Coping Methods Scale.”Descriptive statistics, the chi-square test, the independent two-sample t-test, and the paired t-test were used in the analysis of the data. According to the research findings, a decrease was observed in the total scores and subscale scores of the Autonomous-Relational Self Scale in the control group. Women in the experimental group showed increases in the total and subscale scores of the Family Autonomous-Relational Self-Concept Scale, as well as in the Communication Skills Scale subscales of Ego-Enhancing Language, Self-Awareness/Self-Disclosure, Empathy, and Use of“I”Language subscale scores, as well as the total and Positive Evaluation, Seeking Support, and Problem Solving subscale scores on the Stress Coping Methods Scale. The results indicate that the stress management training program played a significant role in strengthening women's self-perception, improving their communication skills, and helping them cope with stress more effectively. Consequently, it is believed that expanding stress management training programs for women will yield important benefits in terms of individual and social adaptation.