Diyabet hastalarının tükenmişlik düzeyi ile ayak bakım davranışı arasındaki ilişki
The relationship between burnout level and foot care behavior in patients with diabetes
- Tez No: 1017136
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER DURU AŞİRET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada; diyabetli bireylerde tükenmişlik düzeyi ile ayak bakım davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi'ne başvuran diyabet tanılı 180 birey dâhil edilmiştir. Bireylere“Kişisel Bilgi Formu”,“Diyabet Tükenmişlik Düzeyi Ölçeği”ve“Ayak Bakımı Davranış Ölçeği”yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS 22.0 programı ile değerlendirilmiş ve gruplar arası karşılaştırmalarda Independent Sample t testi, One-Way ANOVA, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri; anlamlılık yaratan grupların belirlenmesi amacıyla Tukey ve Dunn post hoc testleri ve ölçek puanları arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada katılımcıların yaş ortalaması 66,52±11,61 olup %57,8'i 65 yaş ve üzeri, %58,3'ü kadın, %69,4'ü evli, %81,1'i çalışmamakta ve %81,1'i orta gelir düzeyine sahiptir. Diyabet Tükenmişlik Düzeyi Ölçeği toplam puan ortalaması 37,83±9,57, Ayak Bakımı Davranış Ölçeği toplam puan ortalaması 40,01±7,78 olarak bulunmuştur. Ölçek sonuçlarına göre tükenmişlik düzeyinin orta seviyede ve ayak bakım davranışlarının ise orta-yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Diyabet Tükenmişlik Düzeyi ile Ayak Bakımı Davranışları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü zayıf düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır (p<0,05). Bireylerin tükenmişlik düzeyi arttıkça ayak bakım davranışlarının azaldığı belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, diyabetli bireylerde tükenmişliğin ayak bakım davranışları ile ilişkili olduğu ve bu durumun öz bakım davranışlarını olumsuz yönde etkileyebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between diabetes-related burnout levels and foot care behaviors in individuals with diabetes mellitus. The study was conducted with 180 diabetic patients admitted to Kırıkkale Yüksek İhtisas Hospital. Data were collected using a Personal Information Form, the Diabetes Burnout Scale, and the Foot Care Behavior Scale through face-to-face interviews. Data were analyzed using SPSS 22.0 software. Descriptive statistics, independent sample t-test, One-Way ANOVA, Mann-Whitney U test, and Kruskal-Wallis H test were used for group comparisons, with Tukey and Dunn post hoc tests applied where appropriate. Pearson correlation analysis was used to assess the relationships between scale scores, with a significance level set at p<0.05. The mean age of the participants was 66.52±11.61 years, and 57.8% were aged 65 years and older. Of the participants, 58.3% were female, 69.4% were married, 81.1% were unemployed, and 81.1% had a moderate income level. Additionally, 75% lived in urban areas, and 74.4% were non-smokers. The mean Diabetes Burnout Scale score was 37.83±9.57, while the mean Foot Care Behavior Scale score was 40.01±7.78. The results indicated a moderate level of burnout and a moderate-to-high level of foot care behaviors among participants. A statistically significant negative and weak correlation was found between diabetes-related burnout and foot care behaviors (p<0.05). As burnout levels increased, foot care behaviors decreased. In conclusion, diabetes-related burnout is associated with foot care behaviors in individuals with diabetes and may negatively affect self-care practices.