SiC partikül takviyesı ile yüzeyi modifiye edilmiş karbon esaslı malzemelerin üretimi ve karakterizasyonu
Manufacturing and characterization of surface modified carbon materials with SiC particle reinforcement
  1. Tez No: 1017158
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENBİYA TÜREDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Karbon malzemeler, düşük yoğunluk, yüksek mukavemet, yüksek ısıl iletkenlik ve düşük termal genleşme katsayısı gibi üstün özellikleri sayesinde geniş uygulama alanına sahiptir. Ancak üretim süreçlerinin çok aşamalı ve maliyetli olması kullanımını sınırlandırmaktadır. Bu çalışmada, karbon malzemelerin üretiminde klasik sıvı faz infiltrasyonuna dayalı yöntem kullanılmıştır. Polimerik hammadde olarak, yüksek karbon verimine sahip olması ve aynı zamanda bağlayıcı özellik göstermesi nedeniyle Carbores P (Rütgers Basic Aromatics GmbH) kullanılmıştır. Matriste dolgu olarak farklı oranlarda grafit tozu kullanılarak, grafit ve Carbores P için uygun karıştırma yönteminin belirlenmesine yönelik çeşitli kompozisyonlarda deneyler gerçekleştirilmiştir. Numuneler soğuk presleme ile şekillendirilmiş, karbonizasyon ve tekrarlı infiltrasyon işlemleri ile gözeneklilik azaltılmıştır. Çalışmaya özgü olarak, sıvı faz infiltrasyonu öncesinde elektroforetik infiltrasyon yöntemi ile gözenekli karbon yapıya SiC partikülleri infiltre edilmiştir. Gözenekliliği kademeli olarak azaltılan karbon malzemelerin yoğunlukları belirlenmiş; mekanik özellikleri nanoindentasyon ve üç nokta eğme testleri ile değerlendirilmiştir. Tribolojik özellikleri ball-on-disc aşınma testleri ile ve SiC'ün yüzeye tutunma davranışları çizik testi ile incelenmiştir. Ayrıca, numunelerin mikroyapısal karakterizasyonu ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nanoindentasyon sonuçları, SiC kaplı numunelerde sertlik ve elastik modülün arttığını, penetrasyon derinliğinin azaldığını göstermiştir. Çizik testleri, SiC kaplı numunelerde hasar başlangıcının daha yüksek yüklerde gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Tribolojik testlerde ise kaplamalı numunelerde önemli ölçüde düşük aşınma oranı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon materials have a wide range of applications due to their outstanding properties such as low density, high strength, high thermal conductivity, and low thermal expansion coefficient. However, their multi-step and costly production processes limit their widespread use. In this study, carbon-based materials were produced using a conventional liquid-phase infiltration method. Carbores P (Rütgers Basic Aromatics GmbH) was used as the polymeric precursor due to its high carbon yield and binding capability. Graphite powder was incorporated into the matrix in different ratios, and suitable mixing conditions were determined. The samples were shaped by cold pressing, followed by carbonization and repeated infiltration processes to reduce porosity. As a novel approach, silicon carbide (SiC) particles were introduced into the porous carbon structure via electrophoretic infiltration prior to liquid-phase infiltration. The density of the samples was measured, and their mechanical properties were evaluated using nanoindentation and three point bending tests. Tribological properties were investigated using ball-on-disc wear tests, while adhesion behavior was analyzed by scratch testing. Microstructural characterization was performed using optical microscopy and scanning electron microscopy (SEM). Results showed that SiC-coated samples exhibited higher hardness and elastic modulus, lower penetration depth, delayed damage initiation and significantly reduced wear rates.