Galyum (Ga)–boron (B) eş katkılamanın CdO filmlerinin özellikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investıgatıon of the effect of gallıum (Ga)-boron (B) co-dopıng on the propertıes of CdO fılms
- Tez No: 1017159
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, saf ve hacim oranları (1.5% wt. ve 1.5% wt.) B ve Ga olan ve ayrı ayrı ve çift katkılı CdO ince filmler, elektrodeposizyon yöntemi kullanılarak ITO altlık üzerine kaplanmıştır. ITO üzerine kaplanan saf, B ve Ga çift katkılı CdO filmlerin yapısal, optik ve morfolojik özellikleri incelenmiştir. XRD ölçümleri, B ve Ga çift katkılı CdO filmlerde CdO'nun kristal yapısının değiştiğini ve kristal boyutunun azaldığını ortaya koymuştur. Optik ölçümlerin sonucunda, katkı oranı arttıkça optik bant aralığının azaldığı gözlemlenmiştir. Morfolojik ölçümlerin sonucunda, tüm filmlerin yüzeyinin homojen olduğu gözlemlenmiştir. Spektroskopik elipsometri kullanılarak, kırılma indisi, sönüm katsayısı, dielektrik sabitleri ve kayıp faktörünün B ve Ga çift katkısının konsantrasyonu ile değiştiği belirlenmiştir. Kırılma indisi değerleri 0.8 ile 2 arasında, sönüm katsayısı değerleri ise 0.05 ile 1.2 arasında değişmektedir. Dielektrik sabit değerleri de görünür bölgede önemli farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, CdO thin films with pure and volume ratios of (1.5% wt. and 1.5% wt.) B and Ga separately and dual-doped were coated on ITO substrate using electrodeposition method. Structural, optical and morphological properties of pure, B and Ga dual-doped CdO films coated on ITO were investigated. XRD measurements revealed that the crystal structure of CdO was disrupted and the crystal size decreased in the B and Ga dual-doped CdO films. As a result of optical measurements, it was observed that the optical band gap decreased as the doping ratio increased. As a result of morphological measurements, it was observed that the surface of all film was homogeneous. Spectroscopic ellipsometry was used to determine that the refractive index, extinction coefficient, dielectric constants, and dissipation factor were determined to change with the concentration of B and Ga dual doping. Refractive index values ranged from 0.8 to 2 and extinction coefficient values from 0.05 to 1.2. The dielectric constant values also show significant variation in the visible region.