Sermaye yapısı teorilerinin İslami finans ilkeleri açısından değerlendirilmesi ve alternatif sermaye yapısı teorisi önerisi
Evaluation of capital structure theories in terms of Islamic finance principles and proposal of alternative capital structure theory
- Tez No: 1017175
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Ekonomi, Finance, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
Özet
Sermaye yapısı, en genel tanımıyla bir şirketin faaliyetlerini sürdürebilmesi için gereksinim duyduğu borç ve özkaynak nitelikli finansal kaynakların bileşimini ifade etmektedir. Şirket değerini maksimize etmek ve finansman maliyetini minimize etmek amacıyla oluşturulan en uygun borç/özkaynak dengesi, finans literatüründe rasyonel karar alma süreçlerinin esas odak noktasını teşkil etmektedir. Bu bakış açısıyla geliştirilen konvansiyonel sermaye yapısı teorileri, finansal karar vericilere, en uygun finansman yapısını oluşturmada teorik çerçeveler sunmaktadır. Bu çalışmada, İslami finans ilkeleri çerçevesinde faaliyetlerini yürüten şirketlerin finansman yapısını açıklamaya yardımcı olacak ve konvansiyonel sermaye yapısı teorilerine alternatif niteliğinde bir“İslami Finansman Yapısı Teorisi”önerilmektedir. Önerilen teoride, faizsiz borçlanma esas alınarak faizsiz finansman yapısı bileşenleri hiyerarşik bir düzende tanımlanmaktadır. Buna ek olarak, minimum vekâlet problemi, minimum asimetrik bilgi sorunu, dengeli borçlanma düzeyi ve İslami finans rasyonalitesi temel unsurları esas alınarak en uygun faizsiz finansman yapısının mümkün olabileceği ileri sürülmektedir. Ayrıca çalışmada önerilen teori varsayımlarının ve teorik çerçevenin uygulamadaki yansımalarını tespit etmek amacıyla, nitel araştırma yöntemlerinden derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak Türkiye ve Özbekistan'dan toplamda 12 İslami şirket sahibiyle yüzyüze ve çevrimiçi görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, MAXQDA 2020 Pro nitel veri analiz programı aracılığıyla betimsel ve tematik analize tabi tutulmuştur. Analiz neticesinde; İslami şirketlerin; finansman yapısını oluştururken göz önünde bulundurdukları unsurların, önerilen teoride ileri sürülen temel aksiyomlar ve varsayımlarla çok büyük ölçüde örtüştüğü tespit edilmiştir. İslami şirketlerin en uygun finansman yapısını belirleyen aksiyomları ortaya koyan bu çalışma, mevcut literatüre metodolojik ve kuramsal açıdan önemli bir katkı sağlamanın yanı sıra, gelecekte bu alanda yapılacak olan akademik araştırmalara ışık tutacak özgün bir temel teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Capital structure, in its broadest definition, refers to the combination of debt and equity financial resources that a company needs to operate. The optimal debt/equity balance, created to maximize company value and minimize financing costs, constitutes the main focus of rational decision-making processes in the finance literature. Conventional capital structure theories, developed from this perspective, offer financial decision-makers theoretical frameworks for creating the most suitable financing structure. This study proposes an“Islamic Financing Structure Theory”as an alternative to conventional capital structure theories, which will help explain the financing structure of companies operating within the framework of Islamic finance principles. In the proposed theory, the components of an interest-free financing structure are defined in a hierarchical order, based on interest-free borrowing. Furthermore, it is argued that the most suitable interest-free financing structure is possible based on the fundamental elements of the minimum agency problem, the minimum asymmetric information problem, balanced debt levels, and Islamic finance rationality. Furthermore, to determine the practical implications of the theoretical assumptions and framework proposed in this study, face-to-face and online interviews were conducted with a total of 12 Islamic company owners from Turkey and Uzbekistan using in-depth interview techniques from qualitative research methods. The obtained data were subjected to descriptive and thematic analysis using the MAXQDA 2020 Pro qualitative data analysis program. As a result of the analysis, it was determined that the elements considered by Islamic companies when constructing their financing structure largely coincide with the fundamental axioms and assumptions put forward in the proposed theory. This study, which reveals the axioms that determine the most appropriate financing structure for Islamic companies, provides a significant methodological and theoretical contribution to the existing literature, as well as forming a unique foundation that will shed light on future academic research in this field.