The impact of job burnout on work engagement and turnover intention: Evidence from Zain Jordan Telecommunications Company
İş tükenmişliğinin işe bağlılık ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisi: Zain Jordan üzerine bir araştırma
- Tez No: 1017176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA SOUMMAKIE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, telekomünikasyon sektöründe tükenmişliğin çalışanların işe bağlılığı üzerindeki etkisini belirlemeyi, tükenmişliğin çalışanların işten ayrılma niyetini ne ölçüde artırdığını değerlendirmeyi ve tükenmişlik, işe bağlılık ile işten ayrılma niyetinin cinsiyet ve deneyim yılına göre farklılık gösterip göstermediğini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın amaçlarına ulaşmak için, araştırmanın doğasına uygun olması nedeniyle betimsel-analitik yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Zain Jordan Telekomünikasyon Şirketi'nin tüm çalışanları oluştururken, araştırma örneklemi şirkette çalışan 370 personelden oluşmuştur. Sonuçlar, iş tükenmişliğinin işe bağlılık üzerinde istatistiksel olarak anlamlı negatif bir etkisinin bulunduğunu ve aynı zamanda iş tükenmişliğinin işten ayrılma niyeti üzerinde istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir etkisinin olduğunu göstermiştir. Ayrıca sonuçlar, tükenmişlik, işe bağlılık ve işten ayrılma niyeti açısından demografik değişkenlere (cinsiyet ve deneyim yılı) göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olmadığını ortaya koymuştur. Bu bulgulara dayanarak çalışma, çalışanların stres ve tükenmişlik düzeylerinin periyodik olarak değerlendirilmesini içeren erken tespit programlarının oluşturulmasını, risk altında olan çalışanların belirlenmesini ve sorun büyümeden önce onlara uygun desteğin sağlanmasını önermiştir. Ayrıca yönetim ile çalışanlar arasında açık iletişimin teşvik edilmesi, olumlu geri bildirim verilmesi ve başarıların takdir edilmesi yoluyla motive edici bir çalışma ortamının güçlendirilmesi de önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the extent to which job burnout affects employees' work engagement in the telecommunications sector, assess the extent to which job burnout increases employees' turnover intention, and examine whether job burnout, work engagement and turnover intention differ according to gender and years of experience. To achieve the objectives of the study, a descriptive-analytical approach was employed due to its suitability for the nature of the research. The study population consisted of all employees of Zain Jordan Telecommunication Company, from which a sample of 370 employees was selected. The results showed several key findings, most notably the existence of a statistically significant negative effect of job burnout on work engagement, as well as a statistically significant positive effect of job burnout on turnover intention. The results also indicated that there were no statistically significant differences in burnout, work engagement, and turnover intention based on demographic variables (gender and years of experience). Based on these findings, the study recommended establishing early detection programs for job burnout that include periodic assessments of stress and exhaustion levels in order to identify employees who are most at risk and provide them with appropriate support before the problem worsens. It also recommended fostering a motivating work environment by promoting open communication between management and employees, providing positive feedback, and recognizing achievements.