Yeni dünya düzeninin kent modelleri: Kompakt kentler- eko kentler- akıllı kentler- 15 dk'lık kentler
New world order urban models: Compact cities - eco-cities - smart cities - 15-minute cities
- Tez No: 1017188
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLÜN EVİNÇ TORLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarından itibaren hız kazanan Küreselleşme süreci, teknolojik gelişmelerin ivme kazanmasıyla birlikte yaşamın hemen her alanını Dijitalleşme ekseninde yeniden biçimlenmiştir. Dijitalleşme; üretim süreçlerinden hizmet sektörüne, yönetim mekanizmalarından bireylerin gündelik yaşam pratiklerine kadar tüm toplumsal dokuyu kapsamlı biçimde etkilemiştir. Bu dönüşümün kentler üzerindeki etkisi yoğunlaşmış; geleneksel kent modellerinin değişen gereksinimlere yanıt vermekte yetersiz kalması, kentleri yeni arayışlara yöneltmiştir. Bu süreçte ekonomik, çevresel, sosyo-kültürel, siyasal-yönetsel ve teknolojik boyutların birlikte şekillendirdiği çağdaş kent yaklaşımları ortaya çıkmış ve bu yaklaşımlar literatürde“Yeni Dünya Düzeninin Kent Modelleri”olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada; Yeni Dünya Düzeninin Kent Modelleri olarak; Kompakt Kent, Eko Kent, Akıllı Kent ve 15 Dk'lık Kent Modelleri örnekleri ile birlikte ele alınmıştır. Küreselleşme ve Dijitalleşmenin ele alınan kent modelleri üzerindeki etkileri beş“temel etki boyutu”(ekonomik, çevresel, sosyo-kültürel, siyasal-yönetsel ve teknolojik) çerçevesinde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada literatür taramasına dayalı veri toplama sürecinin ardından, nitel araştırma kapsamında içerik analizi yöntemi uygulanmış; beş temel boyutu temsil eden anahtar kelimeler üzerinden frekans dağılımı ve betimleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, çoklu karşılaştırmalı analiz yöntemiyle değerlendirilerek kent modellerinin farklı boyutlardaki öncelikleri ortaya konulmuştur. Analizler, Yeni Dünya Düzeninin kentleşme süreçlerini beş temel etki boyutu çerçevesinde çok yönlü dönüştürdüğünü; kent modellerinin birbirinin alternatifi değil, birbirini tamamlayan yaklaşımlar olduğunu ve kentlerin sosyal etkileşimin üretildiği çok katmanlı sistemler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The process of globalization, which accelerated from the late twentieth century, has reshaped almost every aspect of life along the lines of digitalization, fueled by the acceleration of technological advancements. Digitalization has comprehensively affected the entire social fabric, from production processes to the service sector, from management mechanisms to the daily life practices of individuals. The impact of this transformation on cities has intensified; the inadequacy of traditional urban models in responding to changing needs has led cities to seek new approaches. In this process, contemporary urban approaches shaped by the combined economic, environmental, socio-cultural, political/administrative, and technological dimensions have emerged, and these approaches have been discussed in the literature as“Urban Models of the New World Order.”This study examines the urban models of the New World Order, including Compact City, Eco-City, Smart City, and 15-Minute City models, along with examples. The effects of globalization and digitalization on these urban models are comparatively analyzed within the framework of five“key impact dimensions”(economic, environmental, socio-cultural, political/administrative, and technological). Following a literature review-based data collection process, content analysis was applied within the scope of qualitative research; frequency distribution and descriptive studies were carried out using keywords representing the five key dimensions. The obtained data were evaluated using a multiple comparative analysis method to reveal the priorities of the urban models in different dimensions. The analyses show that the New World Order has transformed urbanization processes in a multifaceted way within the framework of five key impact dimensions; that urban models are not alternatives to each other but complementary approaches; and that cities are multi-layered systems where social interaction is produced.