The impact of digitalization on financial performance: Evidence from Türkiye
Dijitalleşmenin finansal performans üzerindeki etkisi: Türkiye'den örnekler
- Tez No: 1017187
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE AKSOY KAVALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Kurumsal dijital dönüşüm ile finansal performans arasındaki ilişki, stratejik yönetim literatüründe yoğun tartışmalara konu olmaya devam etmektedir. Kaynak temelli yaklaşım, dijitalleşmenin rekabet avantajı sağlaması gerektiğini öne sürse de, ampirik bulgular tutarsızdır ve çoğu zaman teknolojik yatırımların kısa vadede beklenen getirileri sağlamadığı bir“dijitalleşme paradoksuna”işaret etmektedir. Bu çalışma, dijital olgunluğun (DM), Türkiye'de Borsa İstanbul'da işlem gören finansal olmayan firmaların finansal performansı (FP) üzerindeki etkisini incelemekte ve aynı zamanda firma büyüklüğünün düzenleyici (moderatör) rolünü analiz etmektedir. Bu amaç doğrultusunda, dijital olgunluğu ölçmek için metin madenciliği teknikleri kullanılarak bir Kurumsal Dijitalleşme Endeksi (CDI) oluşturulmuştur. 2016–2022 döneminde 168 firmadan elde edilen panel veri setine dayanan çalışmada, firmaların yıllık faaliyet raporlarından dijital olgunluk düzeyleri metin madenciliği yaklaşımıyla türetilmiştir. Ardından, DM ile FP arasındaki ilişkiyi analiz etmek için panel regresyon teknikleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, dijital olgunluk ile finansal performans arasında U-şeklinde bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu durum, dijital yönelimi güçlü olan firmaların kısa vadede finansal performansta bir düşüş yaşayabileceğini, ancak uzun vadede daha iyi finansal sonuçlara ulaşabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca ampirik sonuçlar, firma büyüklüğünün dijital olgunluk ile finansal performans arasındaki ilişkinin hem büyüklüğünü hem de şeklini belirlediğini göstermektedir. Bu çalışma, dijitalleşme paradoksuna yönelik mevcut teorik açıklamaları zenginleştirmekte ve şirketlere dijital dönüşümü hayata geçirme konusunda pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between corporate digital transformation and financial performance remains a subject of intense debate in strategic management literature. While the resource-based view suggests that digitalization should drive competitive advantage, empirical evidence has been inconsistent, often pointing to a digitalization paradox where technological investments fail to yield immediate returns. This study investigates how digital maturity (DM) influences the financial performance (FP) of non-financial firms listed on Borsa Istanbul in Türkiye, while also examining the moderating effect of firm size. To achieve this objective, a Corporate Digitalization Index (CDI) is constructed using text mining techniques to quantify digital maturity. Drawing on panel data from 168 firms over the 2016–2022 period, the study applies a text-mining approach to derive firms' DM from their annual reports. Panel regression techniques are then employed to analyze the relationship between DM and FP. The findings reveal a U-shaped association between DM and FP, suggesting that firms with a stronger digital orientation may experience a short-term decline in FP, followed by improved financial outcomes in the long run. The empirical results further reveal that firm size conditions both the magnitude and the shape of the digital maturity–financial performance relationship. This study enriches the current theoretical explanation of the digitalization paradox and provides practical inspiration for companies to implement digital transformation.