Anonim şirketler özelinde pay satış sözleşmelerinde ayıptan sorumluluk hükümlerinin uygulanması
The application of liability for defects provisions in share sale agreements with particular reference to joint stock companies
  1. Tez No: 1017243
  2. Yazar: DİLEK YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Anonim şirket paylarının devri, uygulamada çoğu zaman yalnızca ortaklık yapısında bir değişiklik yaratmakla sınırlı kalmamakta; şirketin yönetiminde, malvarlığında ve ticari faaliyetlerinde fiilî bir hâkimiyet değişikliğine yol açan sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle pay satış sözleşmeleri, klasik bir satım sözleşmesi görünümüne sahip olmakla birlikte, gerek şirketler hukuku gerekse borçlar hukuku bakımından kendine özgü özellikler barındıran karma nitelikli sözleşmeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle pay satış sözleşmelerinde satıcının ayıptan sorumluluğunun kapsamı ve borçlar hukuku kaynaklı ayıp hükümlerinin bu sözleşmelere uygulanıp uygulanamayacağı meselesi, doktrinde tartışmalıdır. Çalışmamızda anonim şirket paylarının devrini öngören pay satış sözleşmeleri açısından ayıp sorumluluğu hükümlerinin uygulanması sorunu ele alınmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde anonim şirketlerde pay devrinin ticari işletmenin devri ile ilişkisi ele alınmıştır. İkinci bölümde ise pay satış sözlemlerinde ayıp hükümlerinin uygulanabilirliği değerlendirilmiş ve bu sözleşmelerde ayıp hükümlerinin uygulanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Üçüncü bölümde ise pay satış sözleşmeleri çerçevesinde ayıptan sorumluluğun maddi ve şekli şartları ile ayıp halinde alıcıya tanınmış olan seçimlik hakların pay satış sözleşmelerinde uygulanabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In practice, the transfer of shares in joint-stock companies often goes beyond merely altering the shareholding structure and gives rise to consequences that result in a de facto change of control over the company's management, assets, and commercial activities. For this reason, share sale agreements, although resembling classical contracts of sale at first glance, constitute mixed-type contracts with distinctive characteristics under both company law and the law of obligations. In particular, the scope of the seller's liability for defects in share sale agreements and the question of whether defect liability provisions derived from the law of obligations may be applied to such agreements remain controversial in legal doctrine. This study examines the applicability of defect liability provisions in the context of share sale agreements providing for the transfer of shares in joint-stock companies. The study is structured into three main chapters. The first chapter addresses the relationship between the transfer of shares in joint-stock companies and the transfer of a commercial enterprise. The second chapter evaluates the applicability of defect liability provisions to share sale agreements and concludes that such provisions may, under certain conditions, be applied to these agreements. The third chapter analyzes, within the framework of share sale agreements, the substantive and formal requirements of liability for defects, as well as the applicability of the buyer's optional remedies in the event of defects.