Cengiz Aytmatov'un Çin edebiyatı üzerindeki etkisi
Chinghiz Aitmatov's influence on Chinese literature
- Tez No: 1017244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHDİ GENCELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Cengiz Aytmatov'un Çin edebiyatı üzerindeki etkisini tarihsel bağlam, çeviri ve yayım süreci, akademik alımlanma ve Çinli yazarların yaratıcı dönüşüm pratikleri çerçevesinde incelemektedir. Çalışmada literatür taraması, tarihsel analiz, örnek incelemesi ve metin merkezli yakın okuma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Öncelikle Aytmatov'un Çin edebiyatı alanına girişini mümkün kılan Rus ve Sovyet edebiyatı mirası ve modern Çin edebiyatının yabancı kaynaklarla ilişkisi ele alınmış, ardından eserlerinin Çin'deki çeviri, yayım ve araştırılma süreci değerlendirilmiştir. Bu çerçevede Aytmatov'un Çinli yazarlar üzerindeki etkisi hümanist duyarlılık, gerçekçiliğin yenilenmesi, kültürel köken arayışı, yerellik ve millîlik bilinci, ekolojik bilinç ve evrensellik düşüncesi üzerinden incelenmiştir. Son bölümde ise Zhang Chengzhi, Wang Meng ve Lu Yao örnekleri üzerinden Aytmatov etkisinin somut metinsel karşılıkları incelenmiştir. Tez, Aytmatov'un Çin edebiyatındaki etkisinin doğrudan bir taklit ilişkisi değil, yaratıcı bir alımlama süreci olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, Aytmatov'un alımlanması, Türk dünyası edebiyatının kültürel sınırları aşarak küresel bir edebî sistemde nasıl yeniden anlamlandırılabileceğine dair özgün bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the influence of Chinghiz Aitmatov on Chinese literature within the framework of historical context, translation and publication processes, academic reception, and the creative transformation practices of Chinese writers. The study employs literature review, historical analysis, case study, and text-centered close reading methods. First, it discusses the legacy of Russian and Soviet literature that enabled Aitmatov's entry into the Chinese literary field, as well as the relationship between modern Chinese literature and foreign literary sources. It then evaluates the translation, publication, and academic reception of Aitmatov's works in China. Within this framework, Aitmatov's influence on Chinese writers is analyzed through humanistic sensibility, the renewal of realism, the search for cultural roots, locality and national consciousness, ecological awareness, and the idea of universality. In the final chapter, the concrete textual manifestations of this influence are examined through the cases of Zhang Chengzhi, Wang Meng, and Lu Yao. The thesis argues that Aitmatov's influence on Chinese literature is not a relationship of direct imitation, but a process of creative reception. In conclusion, the reception of Aitmatov offers a distinctive model for understanding how the literature of the Turkic world can transcend cultural boundaries and be reinterpreted within a global literary system.