COVİd -19 tanısı almış hastaların biyokimyasal değerlerinin istatistiksel analizi ve yorumlanması. Mardin ili örneği
Statistical analysis and ınterpretation of biochemical values ​​of patients diagnosed with COVİD-19. a case study of mardin province
  1. Tez No: 1017266
  2. Yazar: ABDURRAHİM TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Covid-19 hastalığı, ilk kez 2019 yılının Aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştır. Virüsün bulaşıcılığının yüksek olması, kısa sürede farklı ülkelerde de görülmesine neden olmuş ve ülkemize de ulaşmıştır. Covid-19, sadece bir solunum yolu hastalığı değil, aynı zamanda vücutta farklı sistemleri etkilediği için hastalığın tanı ve tedavi sürecinde çeşitli laboratuvar testlerinin kullanılması önemli hale gelmiştir. Biz bu çalışmada Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran 27374 erkek, 20981 kadın hastadan COVID-19 tanısı almış hastaları biyokimyasal değerlerinin hastalığın seyriyle ilişkisini inceledik. Özellikle CRP, LYM, ferritin, kan gazı ve D-dimer gibi laboratuvar testlerinin sonuçlarını değerlendirdik. Bu testlerin sonuçları hastalığın ne kadar ağır seyredeceği hakkında bilgi verebilir. Aynı zamanda bu değerlerin yaş ve cinsiyet gibi değişkenlerle olan ilişkisini de inceleyerek, kimlerin daha fazla risk altında olduğunu daha iyi anlayabileceğimizi düşündük. Hastaların dosyalarından alınan CRP, LYM, ferritin, kan gazı ve D-dimer gibi biyokimyasal değerler toplanmış ve bu değerlerin hem birbirleriyle olan ilişkisi hem de yaş ve cinsiyete göre nasıl değiştiği analiz edilmiştir. Elde edilen tüm veriler SPSS for Windows 25.0 istatistik programı ve tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Bunun sonucunda erkek hastalarda CRP ve ferritin düzeylerinin kadınlara göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan lenfosit düzeylerinin kadınlarda daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca yaş ilerledikçe CRP, ferritin ve D-dimer gibi değerlerde de artış olduğu; buna karşılık lenfosit düzeylerinde azalma yaşandığı belirlenmiştir. Bu da yaşlı bireylerin, genç bireylere göre daha fazla risk altında olduğunu göstermektedir. Ayrıca ferritin yüksekliği, vücudun iltihap durumunda gösterdiği bir tepki olduğundan, yüksek ferritin düzeyleri hastalığın daha ciddi seyrettiğini gösterebilir. Aynı şekilde D-dimer düzeylerinin artması, damarlarda pıhtı oluşumu riskinin arttığını gösterdiğinden, bu değerlerin izlenmesi hayati önem taşır. Lenfosit düzeylerinin düşmesi ise bağışıklık sisteminin zayıfladığına ve vücudun virüse karşı daha az savunma gösterdiğine işaret edebilir. Sonuç olarak, çalışmamız Covid-19 hastalığının tanı ve tedavi sürecinde biyokimyasal değerlerin çok önemli olduğunu göstermiştir. Bu değerlerin hastalığın şiddetini öngörmede ve tedavi planının belirlenmesinde sağlık çalışanlarına önemli bilgiler sunduğu açıktır. Özellikle ileri yaşta ve erkek bireylerde bu değerlerin dikkatle izlenmesi, olası kötü sonuçların önüne geçmek için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 disease first emerged in December 2019 in Wuhan, China. Due to its high transmissibility, it quickly spread to various countries, eventually reaching Turkey as well. COVID-19 is not only a respiratory illness but also a complex disease affecting multiple systems in the body. For this reason, the use of various laboratory tests has become crucial in the diagnosis and treatment process. In this study, we examined the relationship between biochemical values and the course of the disease in patients diagnosed with COVID-19 among 27,374 male and 20,981 female patients who applied to Mardin Training and Research Hospital. In particular, we evaluated the results of laboratory tests such as CRP, lymphocytes (LYM), ferritin, blood gas, and D-dimer. These test results may provide insight into how severe the disease may progress. We also aimed to better understand who might be at higher risk by analyzing how these values relate to variables such as age and gender. Biochemical values such as CRP, LYM, ferritin, blood gas, and D-dimer were collected from patient records, and their interrelations, as well as how they vary by age and gender, were analyzed. All data were analyzed using SPSS for Windows 25.0 and descriptive statistical methods. The results showed that CRP and ferritin levels were significantly higher in male patients compared to females. On the other hand, lymphocyte levels were found to be higher in female patients. Additionally, it was determined that as age increased, levels of CRP, ferritin, and D-dimer also increased, while lymphocyte levels decreased. This indicates that older individuals are at higher risk compared to younger individuals. Since elevated ferritin levels reflect the body's response to inflammation, high ferritin may indicate a more severe course of illness. Similarly, increased D-dimer levels indicate a heightened risk of blood clot formation, making their monitoring critically important. A decrease in lymphocyte levels suggests a weakened immune system and reduced defense against the virus. In conclusion, our study shows that biochemical values play a significant role in the diagnosis and treatment of COVID 19. These values provide important information for healthcare professionals in predicting the severity of the disease and planning appropriate treatment. Monitoring these values closely in elderly and male patients is especially crucial to prevent severe outcomes.