Pnömatik hassas ekim makinalarında bazı yapısal özelliklerin mısır ekimine uygunluğunun belirlenmesi
The Determination of the suitable corn seeding of some structural proporties in pneumatic peeseding seeding machine
- Tez No: 38953
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN ÖĞÜT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Doktora Tezi PNÖMATİK HASSAS EKİM MAKİNALARINDA, BAZ! YAPISAL ÖZELLİKLERİN MISIR EKİMİNE UYGUNLU?UNUN BELİRLENMESİ Hamdi TAŞBAŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Hüseyin Ö?ÜT 1994, Sayfa : 124 Jüri : Doç.Dr. Hüseyin Ö?ÜT Prof.Dr. Şinasi YETKİN Prof.Dr. İsmet ÖNAL ÖZ Türkiye'de özellikle hibrit mısırın v.b. çapa bitkilerinin ekimi, isteğe uygun ve ekonomik olarak gerçekleştirilmiş değildir. Mısırın ülkemiz koşullarına uygun olarak yerli ve yabancı pnömatik hassas ekim makinaları ile ekim başarısını belirlemek bu araştırmanın amacı olmuştur. Bu çalışmada materyal olarak TTM-815 mısır tohumluğu ile vakum prensibine göre çalışan pnömatik hassas ekim makinası (Makina I) ve basınçlı prensibe göre çalışan pnömatik hassas ekim makinası (Makina II) kullanılmıştır. iBu farklı ekici sistemlere sahip makinalarla yapılan laboratuvar ve tarla deneylerinde elde edilen veriler üzerinde istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak Makina l'in sağa meyil ve titreşimli konumu, Makina H'nin titreşimli konumu hariç, her iki makinada geniş hız ve anma ekim mesafelerinde ve ayrıca meyil konumlarında başarıyla kullanılabilirler. ANAHTAR KELİMELER : Vakumlu tip pnömatik ekim makinası, basınçlı tip pnömatik ekim makinası, hibrit mısır, tohum aralığı, bitki aralığı, sıra üzeri dağılım, çalışma hızı, anma ekim mesafesi, dane atım frekansı, tohum konumundaki doğruluk derecesi, bitki konumundaki doğruluk derecesi, kabul edilebjlir tohum aralığı, kabul edilebilir bitki aralığı, ikizienme ve boşluk oranı, tarla filiz çıkış derecesi.
Özet (Çeviri)
Doctora Thesis THE DETERMINATION OF THE SUITABLE CORN SEEDING OF SOME STRUCTURAL PROPORTIES IN PNEUMATIC PEESEDING SEEDING MACHINE Hamdi TAŞBAŞ Selçuk University Graduate school of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor :Doç.Dr.Hüseyin Ö?ÜT 1994, Paqe : 124 Jury : Doc.Dr. Hüseyin Ö?ÜT Prof.Dr. Şinasi YETKİN Prof.Dr. İsmet ÖNAL ABSTRACT The cropping of row crops, especially hybrid maize, hasn't been realised economically considering the requirements. The determination of degree of success in maize cropping using domestically manufactured or imported precise pneumatic sowing machines was the main purpose of this research. In this research, TTM.815 maize seeds and two precise pneumatic sowing machines, one operating on vacuum basis (MACHINE I) and another one operating on pressure basis (MACHINE II) were used. iiiA number of statistical analysis were made on the data obtained through field trials and laboratory tests using above mentioned equipment that have different sowing systems. Consequently, in spite of pulling the tractor towards rigth and excessive vibratory operation of MACHINE I and vibratory operation of MACHINE II, both machines couid be used in large speed and theoretical row distance intervals. KEY WORDS ; Vacuum type pneumatic sowing machine, pressure type pneumatic sowing machine, hybrid maize, seed space, plant space, plant distribution on the row, seed distribution on the row, operating speed, theoretical distance beetween rows, grain dropping frequency, sowing rate, accuracy rate of seed position, accuracy rate of plant position, acceptable seed space, acceptable plant space, multiple and missing ratio, field germination rate. IV