Kentsel ana koridorlarda çok amaçlı trafik sinyaloptimizasyonu: Gaziantep Özdemir caddesi örneği
Multi-objective traffic signal optimization on urbanarterial corridors: Gaziantep Özdemir case study
  1. Tez No: 1017308
  2. Yazar: REZA ASADISAHEBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER HALDENBİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
Özet
Kentsel ulaşım sistemlerinde sinyalize kavşaklar; trafik akışının düzenlenmesi, gecikmelerin azaltılması, yol güvenliğinin artırılması ve çevresel etkilerin sınırlandırılması açısından kritik kontrol noktalarıdır. Özellikle aşırı doygun trafik koşullarının görüldüğü arteriyel koridorlarda, geleneksel sinyal zamanlama yaklaşımları değişken trafik talebine ve kavşaklar arası koordinasyon ihtiyacına her zaman yeterli yanıt verememektedir. Bu nedenle sinyalize kavşakların; gecikme, durma sayısı, seyahat süresi, ağ geçiş hacmi, yakıt tüketimi ve emisyon gibi birden fazla performans göstergesini birlikte dikkate alan çok amaçlı optimizasyon yaklaşımlarıyla ele alınması önem taşımaktadır. Tez kapsamında, kentsel arteriyel koridorlarda trafik sinyal zamanlamalarının iyileştirilmesine yönelik mikrosimülasyon tabanlı ve kapalı döngülü bir çok amaçlı optimizasyon çerçevesi geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem, VISSIM 2025-SP12 yazılımının Component Object Model (COM) arayüzü üzerinden Python ile bütünleştirilmesine dayanmaktadır. Bu yapı sayesinde sinyal zamanlama parametreleri otomatik olarak değiştirilmiş, her aday çözüm için simülasyon çalıştırılmış ve performans göstergeleri elde edilmiştir. Optimizasyon sürecinde devre süresi, yeşil süre dağılımları ve ofsetlerden oluşan toplam 40 karar değişkeni NSGA-II (Non-dominated Sorting Genetic Algorithm II) algoritması ile optimize edilmiştir. Tez çalışması kapsamında geliştirilen yöntem, Türkiye'nin önemli sanayi ve ticaret merkezlerinden biri olan Gaziantep'te, on sinyalize kavşaktan oluşan Özdemir koridorunda uygulanmıştır. Optimizasyon sürecinde 1200 başlangıç ve 450 başlatmalı değerlendirme yapılmış; nihai aday planlar farklı rastgele tohumlar altında test edilmiştir. Bulgular, 137 saniyelik çevrim süresine sahip optimize edilmiş planın en kararlı ağ performansını sağladığını göstermiştir. Öneri senaryosuna göre ortalama araç gecikmesi %29,12, durma sayısı %32,41 azalmış; toplam seyahat süresi 212 saat düşmüş ve ağ geçiş hacmi 376 araç artmıştır. Ayrıca yakıt tüketiminde yaklaşık 3214 litre/saat azalma ve emisyonlarda %46'nın üzerinde iyileşme sağlanmıştır. Bulgular, geliştirilen VISSIM–Python–NSGA-II çerçevesinin yoğun kentsel koridorlarda işletimsel ve çevresel performansı iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Signalized intersections are critical control points for managing traffic flow, reducing delays, improving operational efficiency, and limiting environmental impacts in urban transportation systems. In oversaturated arterial corridors, conventional signal timing approaches may not adequately respond to fluctuating demand, intersection coordination requirements, and multiple performance objectives. Therefore, signalized intersections should be addressed through multiobjective optimization methods that jointly consider delay, number of stops, travel time, network throughput, fuel consumption, and emissions. This study develops a microsimulation-based, closed-loop multi-objective optimization framework for improving traffic signal timings in urban arterial corridors. The proposed framework integrates VISSIM 2025-SP12 with Python through the Component Object Model (COM) interface, enabling the automated modification of signal timing parameters and the extraction of simulation-based performance indicators for each candidate solution. A total of 40 decision variables, including cycle length, green time allocations, and offsets, were optimized using the NSGA-II algorithm. The framework was applied to the Özdemir corridor in Gaziantep, one of Türkiye's major industrial and commercial cities, where rapid population growth and increasing vehicle ownership have intensified congestion. The corridor consists of ten fully signalized intersections and represents a suitable case for testing coordinated signal optimization under oversaturated traffic conditions. The optimization process included 1,200 initial evaluations followed by 450 warm-start evaluations. Final candidate plans were also tested under different random seeds to assess robustness. The results show that the optimized plan with a 137-second cycle length provided the most robust network-level performance. Compared with the preoptimized proposed scenario, average vehicle delay decreased by 29.12%, the number of stops by 32.41%, and total travel time by 212 hours. Network throughput increased to 11,360 vehicles, with 376 additional vehicles served. Fuel consumption decreased by approximately 849 gallons per hour, equivalent to about 3,214 liters, while total pollutant and carbon-related emissions were reduced by more than 46%. These findings demonstrate that the proposed VISSIM–Python–NSGA-II framework can improve both operational and environmental performance in oversaturated urban arterial corridors.