Havacılıkta kullanılan alüminyum alaşımlarının korozyona karşı direncini artırmak için ince film seramik kaplamaların etkisinin araştırılması
Investigating the effectiveness of thin-film ceramic coatings on increasing the corrosion resistance of aluminum alloys used in aviation
  1. Tez No: 1017309
  2. Yazar: MESUT KÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ince film TiN, AlN, TiAlN ve TiCN seramik kaplamaların, havacılık sektöründe sık kullanılan Al2024, Al6061 ve Al7075 serisi alaşımlarının korozyon direncine etkisi araştırılmıştır. Kaplanmış ve kaplanmamış numuneler iki farklı korozyon test karşılaştırması ile değerlendirilmiştir; Birincisi ISO 9227 standardında %5 NaCI çözeltisinde 96 saat tuz püskürtme testine maruz bırakılarak incelenmesi, ikincisi %3,5 NaCI çözeltisine daldırılarak potansiyodinamik korozyon test sonuçları ile değerlendirilmesidir. Bu şekilde hem endüstriyel şartlarda hem de laboratuvar şartlarında mukayese yapılmıştır. Potansiyodinamik korozyon deneyleri sonrasında çözeltideki metal iyon salınımları ICP-MS analiziyle ölçülmüştür. Kaplamaların yüzey karakterizasyonları ve iç yapılarının incelenmesi amacıyla SEM, EDX, XRD, RAMAN, AFM analizleri yapılmıştır. Korozyon testleri ile elde edilen veriler karşılaştırıldığında uygulanan kaplamaların alüminyum alaşımlarının korozyon direncini artırdığı ve genel olarak en etkili kaplamanın TiCN kaplama olduğu ortaya konulmuştur. Bununla birlikte alaşım türüne göre kaplamaların etkisinde farklılıklar ortaya çıkmıştır. Tuz püskürtme testi ve potansiyodinamik korozyon deneylerinin sonucu Al7075 alaşımının korozyon direncinde aynı sıralamayı büyükten küçüğe doğru, TiCN, TiAlN, AlN, TiN vermiştir. Al2024 ve Al6061 alaşımlarında her iki test sonucu farklılık göstermiştir. Potansiyodinamik testlerde TİCN en etkili kaplama iken tuz testi şartlarında Al2024 alaşımı için TiAlN, Al6061 alaşımı için TiN kaplamanın korozyon direncini artırmada daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of thin-film TiN, AlN, TiAlN, and TiCN ceramic coatings on the corrosion resistance of Al2024, Al6061, and Al7075 series alloys, commonly used in the aerospace industry. Coated and uncoated samples were evaluated using two different corrosion test comparisons: firstly, a 96-hour salt spray test in a 5% NaCl solution according to ISO 9227 standard; and secondly, potentiodynamic corrosion tests by immersion in a 3.5% NaCl solution. This allowed for comparison under both industrial and laboratory conditions. Following potentiodynamic corrosion tests, metal ion release in the solution was measured using ICP-MS analysis. SEM, EDX, XRD, RAMAN, and AFM analyses were performed to characterize the surface and internal structures of the coatings. Comparing the data obtained from the corrosion tests revealed that the applied coatings increased the corrosion resistance of aluminum alloys, with TiCN coating being the most effective overall. However, differences in the effectiveness of the coatings were observed depending on the alloy type. The results of salt spray tests and potentiodynamic corrosion experiments showed that for Al7075 alloy, the corrosion resistance ranking from greatest to least was TiCN, TiAlN, AlN, TiN. The results differed for Al2024 and Al6061 alloys. While TiCN was the most effective coating in potentiodynamic tests, under salt spray test conditions, TiAlN coating was found to be more effective in improving corrosion resistance for Al2024 alloy, and TiN coating was found to be more effective for Al6061 alloy.