Ticaret hukuku yönüyle damping
Dumping from a commercial law perspective
  1. Tez No: 1017328
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÖGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR FATİH DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Damping mevzuatının ülkemizde yürürlüğe girmesinden bu yana Türkiye, dampinge karşı önlemlerin en sık uygulandığı ülkeler arasında yer almaktadır. Aslında Anti-damping Anlaşması'nın bir çevirisi niteliğinde olan damping mevzuatımız, yürürlüğe girdiği 1989 yılından bu yana güncellenmemiştir. Üstelik damping mevzuatımız, 3577 sayılı İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesi Hakkında Kanun, bu Kanun uyarınca çıkarılan aynı adlı Yönetmelik ve 99/13482 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'ndan oluşan ve tamamında aynı zamanda sübvansiyonların da düzenlendiği karmaşık bir yapıya sahiptir. Mevzuatın bu yapısı ve uygulamadaki etkisi, konunun teorik temelleri ışığında ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma uluslararası ticarette haksız rekabetin bir türü olarak kabul edilen dampingi incelemekte olup, dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, damping kavramı, unsurları, tarihsel gelişimi, nedenleri, etkileri, türleri incelenmektedir. İkinci bölümde, dampinge karşı soruşturma başlatılabilmesi için gerekli koşullar ve soruşturma usulü ele alınmaktadır. Nihai önlem için dampingin tespiti tek başına yeterli olmadığından; üçüncü bölümde, yerli üretim dalının uğradığı zararın ve damping ile bu zarar arasındaki nedensellik bağının tespiti özel koşullarıyla değerlendirilmektedir. Dördüncü bölümde, soruşturma türleri ile soruşturmalar sonucunda alınan kararların yargısal denetimi değerlendirilmektedir. Anahtar Sözcüler Damping, Anti-damping, İthalat, İhracat, Dış Ticaret, Haksız Rekabet
Özet (Çeviri)
Since the anti-dumping legislation came into force in our country, Turkey has been among the countries where anti-dumping measures are most frequently applied. In fact, our anti-dumping legislation, which is essentially a translation of the Anti-Dumping Agreement, has not been updated since it came into force in 1989. Moreover, our anti-dumping legislation comprises a complex structure consisting of Law No. 3577 on the Prevention of Unfair Competition in Imports, the Regulation of the same name issued pursuant to this Law, and Council of Ministers Decision No. 99/13482, all of which also regulate subsidies. The structure of this legislation and its impact in practice necessitate a detailed assessment in the light of the theoretical foundations of the subject. Consequently, this study examines dumping, which is regarded as a form of unfair competition in international trade, and consists of four main sections. The first section examines the concept of dumping, its elements, historical development, causes, effects and types. The second chapter addresses the necessary conditions for initiating an anti-dumping investigation and the procedures involved. As the mere identification of dumping is not sufficient for the imposition of definitive measures, the third chapter assesses, under specific conditions, the determination of the damage suffered by the domestic industry and the causal link between such damage and the dumping. The fourth chapter assesses the types of investigations and the judicial review of decisions taken as a result of these investigations. Keyword Dumping, Anti-dumping, Imports, Exports, Foreign Trade, Unfair Competition