Sınıf öğretmenlerinin eğitim felsefeleri ile öğretim yaklaşımları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between primaryschool teachers' educational philosophy and theirteaching approaches
  1. Tez No: 1017329
  2. Yazar: HİCRAN BURÇİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK İLHAN BEYAZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin eğitim felsefeleri ile öğretim yaklaşımları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemine dayalı olarak ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Çalışma grubunu, 2025–2026 eğitim öğretim yılında Trabzon ilinde görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Sadker ve Zittleman (2010) tarafından geliştirilen“Eğitim Felsefesi Envanteri”ile Trigwell, Proser ve Taylor tarafından geliştirilen ve Tezci (2017) Türk örneklemine uyarlanan“Öğretim Yaklaşım Ölçeği”kullanılmıştır. Yapılan Pearson korelasyon analizi sonucunda, sınıf öğretmenlerinin eğitim felsefesi tercihleri ile hem öğretmen merkezli hem de öğrenci merkezli öğretim yaklaşımları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı ilişkiler bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca, ilerlemecilik, daimicilik ve varoluşçuluk gibi felsefi yaklaşımların öğretim yaklaşımlarını anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre sınıf öğretmenlerinin benimsedikleri eğitim felsefelerinin öğretim süreçlerini ve sınıf içi uygulamalarını etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between primary school teachers' educational philosophy and their teaching approaches. The study was designed in the relational survey model based on the quantitative research method. The study group consists of primary school teachers working in Trabzon during the 2025–2026 academic year. As data collection tools, the“Educational Philosophy Inventory”developed by Sadker and Zittleman (2010) and the“Approaches to Teaching Inventory”developed by Trigwell, Prosser and Taylor and adapted into Turkish by Tezci (2017) were used. According to the results of the Pearson correlation analysis, it was determined that there were positive and moderate significant relationships between primary school teachers' educational philosophy preferences and both teacher-centered and student centered teaching approaches. In addition, it was found that philosophical orientations such as progressivism, perennialism, and existentialism significantly predicted teaching approaches. The findings of the study indicate that the educational philosophies adopted by primary school teachers affect their teaching processes and classroom practices.