Obsesif-kompülsif belirtilerin yordayıcıları olarak varoluşsal kaygı ve büyüme korkusu
Existential anxiety and fear of growth as predictors obsessive-compulsive symptoms
  1. Tez No: 1017327
  2. Yazar: ZEYNEP CANSİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, bireylerde görülen obsesif-kompülsif belirtiler ile varoluşsal kaygı ve büyüme korkusu arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma kapsamında, varoluşsal kaygı ve büyüme korkusunun obsesif-kompülsif belirtileri ne ölçüde yordadığı değerlendirilmiştir. Ayrıca obsesif-kompülsif belirtiler, varoluşsal kaygı ve büyüme korkusu düzeylerinin çeşitli sosyodemografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan 18–65 yaş aralığındaki toplam 451 yetişkin birey oluşturmaktadır. Katılımcılar kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan gönüllülerden oluşmuş ve veriler çevrim içi anket yöntemi aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Yale-Brown Obsesif Kompülsif Ölçeği (Y-BOCS), Varoluşsal Endişe Ölçeği (VEÖ) ve Büyüme Korkusu Ölçeği (BKÖ) kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS 22 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, varoluşsal kaygı ve büyüme korkusu düzeyleri arttıkça obsesif-kompülsif belirtilerin de anlamlı düzeyde arttığını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, obsesif-kompülsif belirtilerin yalnızca bilişsel ve davranışsal süreçlerle değil, aynı zamanda bireyin yaşamın anlamına, ölüm kavramına ve yetişkinlik sorumluluklarına ilişkin algılarıyla da ilişkili olabileceğine işaret etmektedir. Bunun yanı sıra obsesif-kompülsif belirtiler, varoluşsal kaygı ve büyüme korkusunun bazı sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular genel olarak değerlendirildiğinde, varoluşsal kaygı ve büyüme korkusunun obsesif-kompülsif belirtilerin anlaşılmasında önemli psikolojik değişkenler olduğu düşünülmektedir. Bu doğrultuda çalışmanın, obsesif-kompülsif belirtilere yönelik psikoterapi süreçlerinde yalnızca semptom odaklı değil, bireyin varoluşsal kaygıları ve yetişkinlik süreçlerine ilişkin korkularını da dikkate alan bütüncül müdahalelerin geliştirilmesine katkı sağlayabileceği öngörülmektedir. Ayrıca araştırmanın, ilgili literatüre kuramsal ve uygulamalı açıdan katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between obsessive-compulsive symptoms, existential anxiety, and fear of growing up in individuals. Within the scope of the research, the extent to which existential anxiety and fear of growing up predict obsessive-compulsive symptoms was evaluated. In addition, it was investigated whether the levels of obsessive-compulsive symptoms, existential anxiety, and fear of growing up differed according to various sociodemographic characteristics. The sample of the study consisted of 451 adults between the ages of 18 and 65 living in Türkiye. Participants were volunteers reached through convenience sampling, and the data were collected via an online survey method. The Demographic Information Form, Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (Y-BOCS), Existential Anxiety Scale (EAS), and Fear of Growing Up Scale (FGUS) were used as data collection tools in the study. The research data were analyzed using the SPSS 22 statistical software package. The findings indicated that as the levels of existential anxiety and fear of growing up increased, obsessive-compulsive symptoms also increased significantly. The results suggest that obsessive-compulsive symptoms may be associated not only with cognitive and behavioral processes but also with individuals' perceptions regarding the meaning of life, the concept of death, and adult responsibilities. Furthermore, obsessive-compulsive symptoms, existential anxiety, and fear of growing up were found to differ significantly according to certain sociodemographic variables. Overall, the findings obtained from the study indicate that existential anxiety and fear of growing up are important psychological variables in understanding obsessive-compulsive symptoms. In this respect, the study is considered capable of contributing to the development of holistic interventions in psychotherapy processes for obsessive-compulsive symptoms by addressing not only symptom-focused approaches but also individuals' existential concerns and fears related to adulthood. Additionally, the study is expected to contribute to the relevant literature both theoretically and practically.