Kriz haberciliği bağlamında 6 Şubat depremlerinin yerel basın üzerine etkileri: Malatya örneği
The effects of the February 6th earthquakes on local press in the context of crisis journalism: The case of Malatya
  1. Tez No: 1017338
  2. Yazar: MERVE KILAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İŞLİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Son yıllarda günlük yaşamda“bilgi”ve“enformasyon”kavramlarının yaygınlaşması, medyanın etkisiyle birlikte haberin“kurgusal bir gerçeklik”olarak üretildiği yönündeki yaklaşımları güçlendirmiştir. Ancak kriz dönemlerinde risk faktörünün artmasıyla birlikte, haber içeriklerinin sayısında ve yoğunluğunda da belirgin bir artış yaşandığı görülmektedir. Bu bağlamda, krizin meydana geldiği dönemlerde, medya organları tarafından olayların hızlı, doğru ve etik açıdan başka bir krize dönüşmeyecek biçimde yayımlanması gerekmektedir. Bu durumda kriz dönemlerinde 'kriz haberciliği' kavramının değeri artmaktadır. Bu çalışmada kriz haberciliği kavramı ile medyanın rolü bağlamında, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında yerel basında yaşanan dijital dönüşümün gazete haberciliğine olan etkilerinden bahsedilmektedir. Çalışmanın araştırma kısmında nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış ve Kahramanmaraş merkezli depremlerden en çok etkilenen illerden olan Malatya'da gazetecilerin deprem sırasında ve sonrasında nasıl bir gazetecilik pratiği gerçekleştirdiği araştırılmıştır. Gazetecilerin kriz haberciliğine ilişkin deneyimlerinin birinci ağızdan değerlendirildiği bu çalışmada, yerel basında görev yapan gazetecilerin kriz anlarında basılı gazetelerde haber yayımlama olanaklarının önemli ölçüde kısıtlandığı tespit edilmiştir. Buna karşılık, internet sitelerine sahip gazetelerin kriz dönemlerinde bilgi akışının sağlanmasında olumlu bir rol üstlendiği görülmüştür. Elde edilen bulgular, gazetecilik mesleğinin yalnızca basılı gazetelerle sınırlı kalmayarak, internet siteleri ve sosyal medya platformları başta olmak üzere dijital mecralar üzerinden yürütülen bir yapıya dönüşebileceğine işaret etmektedir. 6 Şubat depremlerinin ardından depremden en ağır etkilenen ikinci il olan Malatya örneği başta olmak üzere, Türkiye genelinde ve küresel ölçekte dijital medyanın afet süreçlerinde bilgi akışı açısından sahip olduğu gücün bir kez daha ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Dijital medyanın kriz dönemlerinde kamuoyunun bilgilendirilmesinde giderek daha merkezi bir konuma geldiğini görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the widespread use of the concepts of“knowledge”and“information”in daily life, coupled with the influence of the media, has strengthened the approach that news is produced as a“fictional reality.”However, with the increase in risk factors during crisis periods, a significant increase in the number and intensity of news content is observed. In this context, during periods of crisis, media outlets need to publish/broadcast events quickly, accurately, and ethically, in a way that does not escalate into another crisis. In this case, the value of the concept of 'crisis journalism' increases during crisis periods. This study discusses the impact of the digital transformation experienced in the local press on newspaper journalism following the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, within the context of the concept of crisis journalism and the role of the media. In the research part of the study, the semi-structured interview technique, one of the qualitative research methods, was used, and the journalistic practices of journalists in Malatya, one of the provinces most affected by the earthquakes centered in Kahramanmaraş, were investigated during and after the earthquake. This study, which provides a firsthand assessment of journalists' experiences in crisis reporting, found that local journalists faced significant limitations in publishing news in print newspapers during crises. In contrast, newspapers with websites played a positive role in facilitating information flow during crisis periods. The findings suggest that the journalism profession is no longer limited to print newspapers but can evolve into a structure conducted through digital platforms, primarily websites and social media. The example of Malatya, the second most severely affected city after the February 6th earthquakes, highlights once again the power of digital media in providing information during disasters, both in Turkey and globally. Digital media is increasingly becoming central to informing the public during times of crisis.