Tek ve çift anakol yıldızlarında fotometrik dönem değişimi ve yüzey diferansiyel dönmesi
Photometric period variation and surface differential rotation in single and binary stars
  1. Tez No: 1017362
  2. Yazar: ERKAN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORKUN ÖZDARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, beş güneş benzeri tek yıldız ile beş güneş tipi bileşenlere sahip örten çift yıldızın fotometrik dönem değişimlerinin karşılaştırılması sunulmaktadır. Analizler, dört yıl boyunca kesintisiz olarak elde edilen, yüksek hassasiyetli Kepler fotometrisine dayanmaktadır. Fotometrik dönem değişiminin, yıldızın yüzey diferansiyel dönmesi hakkında dolaylı bilgi taşıdığı varsayımı altında, gerçekleştirilen karşılaştırma, tek ve çift yıldızlar arasındaki yüzey diferansiyel dönme davranışına ışık tutmaktadır. Hedef tek yıldızların ışık eğrilerine fotometrik dönem analizi doğrudan uygulanırken, tutulma gösteren çift yıldızlar için öncelikle tayfsal yörüngeler ve ışık eğrileri modellenmiştir. Daha sonra, ışık eğrilerinden gözlemlere en yakın eşleşmeyi sağlayan model eğrisi çıkarılmış ve artık ışık eğrileri elde edilmiştir. Son aşamada, bu artık ışık eğrilerine fotometrik dönem analizi uygulanarak, hedef çift yıldızların zaman içerisindeki fotometrik dönem davranışı incelenmiştir. Elde edilen fotometrik dönemlerin minimum ve maksimum değerlerine dayanılarak, her bir hedef için yüzey diferansiyel dönmesinin nicel bir göstergesi olarak kabul edilen göreli yüzey kaymaları hesaplanmıştır. Göreli yüzey kaymalarının karşılaştırılması sonucunda, örneklem grubundaki tek ve çift yıldızlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ayrım bulunmadığı görülmektedir. Bu sonuç, çift yıldız sistemlerindeki gelgit etkilerinin yüzey diferansiyel dönmesini baskılamadığını göstermektedir. Ayrıca, örneklemde yer alan hedef yıldızların, dev ve alt dev sistemlere kıyasla daha büyük göreli yüzey kaymaları sergilediği de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we present a comparison of photometric period variations of five single Sun-like stars and five eclipsing binary systems composed of solar type components. The analysis is based on high-precision Kepler photometry obtained continuously over a four-year period. Under the assumption that variations in the photometric period carry indirect information about stellar surface differential rotation, the comparison provides insight into the differential rotation behavior of single and binary stars. For the single stars, photometric period analysis was applied directly to their light curves. In the case of eclipsing binaries, spectroscopic orbits and light curves were first modeled. The best-fitting model light curve was then subtracted from the observations to obtain residual light curves. Photometric period analysis was subsequently applied to these residuals to investigate the temporal behavior of the photometric periods of the binary systems. Based on the minimum and maximum values of the derived photometric periods, relative surface shear values—considered a quantitative indicator of surface differential rotation—were calculated for each target. The comparison of relative surface shear values reveals no statistically significant difference between the single and binary stars in the sample. This result suggests that tidal interactions in binary systems do not suppress surface differential rotation. Additionally, the target stars in the sample exhibit larger relative surface shear values compared to those observed in giant and subgiant systems.