Boş zaman etkinliği olarak sosyal medya kullanımının gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMo) ve internet bağımlılığı üzerindeki etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of social media use as a leisure activity on fear of missing out (FoMo) and internet addiction
- Tez No: 1017419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin serbest zamanlarında sosyal medya kullanımına yönelmelerinin, gelişmelerden geri kalma kaygısı (FoMO) ile internet ve sosyal medya bağımlılık seviyeleri üzerindeki rolü ve bu unsurlar arasındaki ilişkiler setinin çözümlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi bünyesinde öğrenim gören ve kolayda örnekleme tekniğiyle belirlenen 242 kadın, 155 erkek olmak üzere 397 adet lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Nicel araştırma metodolojisine göre tasarlanan çalışmada veriler; Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Gelişmeleri Kaçırma Korkusu (FoMO) Ölçeği vasıtasıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler; betimsel istatistikler, MANOVA, ANOVA, Pearson korelasyonu ve çoklu doğrusal regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Çalışma neticesinde ulaşılan bulgular, katılımcıların günlük internet ve sosyal mecralarda geçirdikleri zaman dilimi uzadıkça, FoMO düzeylerinde de istatistiksel açıdan anlamlı bir tırmanış yaşandığını açıkça somutlaştırmaktadır. Benzer şekilde, sosyal medya bağımlılığının tüm boyutları ile FoMO arasında pozitif yönlü, güçlü bir korelasyon tespit edilmiş; bağımlılık eğiliminin FoMO'yu anlamlı bir biçimde yordadığı görülmüştür. Buna karşılık, platformların kullanım amaçlarındaki farklılıkların (eğlence, iletişim, haber takibi vb.) FoMO varyansını anlamlı düzeyde değiştirmediği saptanmıştır. Bağlantı araçlarına yönelik incelemede ise, platformlara bilgisayar üzerinden erişim sağlayan öğrencilerin bağımlılık ve FoMO puanlarının, akıllı telefon kullananlara nazaran dikkat çekici şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Özetle, dijital platformlarda harcanan sürenin ve bağımlılık düzeyinin üniversite gençliğinde FoMO mekanizmasını tetikleyen temel dinamikler olduğu, kullanım motivasyonunun ise bu tabloda doğrudan belirleyici bir etkisi bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma neticesinde ulaşılan bulgular, katılımcıların günlük internet ve sosyal mecralarda geçirdikleri zaman dilimi uzadıkça, FoMO düzeylerinde de istatistiksel açıdan anlamlı bir tırmanış yaşandığını ortaya koymaktadır. Benzer şekilde, sosyal medya bağımlılığının tüm boyutları ile FoMO arasında pozitif yönlü, güçlü bir korelasyon tespit edilmiş; bağımlılık eğiliminin FoMO'yu anlamlı bir biçimde yordadığı görülmüştür. Buna karşılık, platformların kullanım amaçlarındaki farklılıkların (eğlence, iletişim, haber takibi vb.) FoMO varyansını anlamlı düzeyde değiştirmediği saptanmıştır. Bağlantı araçlarına yönelik incelemede ise, platformlara bilgisayar üzerinden erişim sağlayan öğrencilerin bağımlılık ve FoMO puanlarının, akıllı telefon kullananlara nazaran dikkat çekici şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Özetle, dijital platformlarda harcanan sürenin ve bağımlılık düzeyinin üniversite gençliğinde FoMO mekanizmasını tetikleyen temel dinamikler olduğu, kullanım motivasyonunun ise bu tabloda doğrudan belirleyici bir etkisi bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of university students' use of social media as a leisure activity on Fear of Missing Out (FoMO) and internet and social media addiction levels, as well as the relationships among these variables. The sample consists of 397 undergraduate students (242 females and 155 males) studying at Karamanoğlu Mehmetbey University, selected through convenience sampling. The study was designed within a quantitative research framework, and data were collected using a Personal Information Form, the Social Media Addiction Scale, and the Fear of Missing Out (FoMO) Scale. The collected data were analyzed using descriptive statistics, MANOVA, ANOVA, Pearson correlation analysis, and multiple linear regression analysis. The findings indicate that as students' daily internet and social media usage time increases, their FoMO levels also increase significantly. Similarly, a strong and positive relationship was found between all dimensions of social media addiction and FoMO, and addiction tendency was identified as a significant predictor of FoMO. In contrast, no statistically significant differences were found in FoMO levels based on social media usage purposes (e.g., entertainment, communication, news following). Regarding the mode of access, students who accessed social media via computers were found to have higher FoMO and addiction scores compared to those using smartphones. In conclusion, the results suggest that time spent on digital platforms and the level of addiction are key factors influencing FoMO among university students, whereas usage motivations do not play a significant role in this relationship. The findings revealed that as the amount of time participants spent on the internet and social media platforms increased, their FoMO levels also increased significantly. Similarly, a strong positive correlation was found between all dimensions of social media addiction and FoMO, indicating that social media addiction significantly predicts FoMO. On the other hand, differences in the purposes of social media use (e.g., entertainment, communication, and news consumption) did not result in significant variations in FoMO levels. Furthermore, regarding access devices, students who primarily accessed social media platforms via computers exhibited significantly higher levels of both social media addiction and FoMO compared to those who primarily used smartphones. Overall, the results suggest that the amount of time spent on digital platforms and the level of social media addiction are the main factors triggering FoMO among university students, whereas the motives for social media use do not appear to have a direct determining effect on this phenomenon.