Piperazin halkası taşıyan bazı yeni şalkon ve pirazolin türevlerinin sentezi ve biyolojik etkinliklerinin değerlendirilmesi
Synthesis of some new chalcone and pyrazoline derivatives bearing piperazine ring and evaluation of their biological activity
- Tez No: 1017420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışması kapsamında, antikanser ajan geliştirme hedefi doğrultusunda 2-[4-(4-formilfenil)piperazin-1-il]benzonitril yapısından hareketle yeni şalkon ve pirazolin türevlerinin sentezlenmesi ve yapılarının aydınlatılması amaçlanmıştır. Elde edilen bileşiklerin antikanser aktiviteleri ve VEGFR-2 inhibitör potansiyelleri değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Sentez çalışması üç basamakta gerçekleştirilmiştir. İlk basamakta, 1-(2-siyanofenil)piperazin ile 4-florobenzaldehitten hareketle aldehit grubu içeren 2-[4-(4-formilfenil)piperazin-1-il]benzonitril elde edilmiştir. İkinci basamakta, bu ara bileşikten Claisen–Schmidt kondenzasyonu yoluyla şalkon türevleri sentezlenmiştir. Son basamakta ise şalkon türevlerinden halka kapanma reaksiyonuyla pirazolin türevleri elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin erime dereceleri ve Rf değerleri belirlenmiş; yapısal doğrulamaları FT-IR, ¹H-NMR, ¹³C-NMR spektroskopisi ve elementel analiz verileriyle gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Gerçekleştirilen sentez çalışmaları sonucunda yeni şalkon ve pirazolin türevleri elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları IR, ¹H-NMR ve ¹³C-NMR spektroskopisi ile elementel analiz verileriyle desteklenmiştir. IR spektrumlarında şalkon türevleri için karakteristik C=O gerilme bantları, pirazolin türevleri için ise C=N gerilme bantları gözlenmiştir. ¹H-NMR spektrumlarında şalkon türevlerine ait olefinik proton sinyalleri ile pirazolin halkasına özgü Ha, Hb ve Hx protonlarına ait karakteristik sinyaller belirlenmiştir. ¹³C-NMR spektrumlarında şalkon türevlerinde karbonil karbonu ve olefinik çift bağ karbonlarına ait sinyallerin gözlenmesi, pirazolin türevlerinde ise halka yapısına özgü C3, C4 ve C5 karbon sinyallerinin belirlenmesi, halka kapanma reaksiyonunun gerçekleştiğini desteklemiştir. Elementel analiz sonuçlarının teorik değerlerle uyumlu bulunması, sentezlenen bileşiklerin hedeflenen yapılarla uyumunu da ortaya koymuştur. Sonuç: Bu tez çalışması kapsamında, antikanser etki potansiyeli taşıyan yeni şalkon ve pirazolin türevleri sentezlenmiş ve yapısal olarak karakterize edilmiştir. Sentezlenen bileşiklere ait spektroskopik ve elementel analiz bulguları, hedeflenen yapıların elde edildiğini desteklemiştir. Biyolojik değerlendirme sonuçları, özellikle bazı şalkon türevlerinin kanser hücreleri üzerinde seçici sitotoksik etki gösterebildiğini ortaya koymuştur. VEGFR-2 inhibisyonu verileri değerlendirildiğinde, elde edilen bileşiklerin antikanser ajan geliştirme çalışmalarında ileri araştırmalar için değerlendirilebilecek nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Within the scope of this thesis study, it was aimed to synthesize novel chalcone and pyrazoline derivatives starting from 2-[4-(4-formylphenyl)piperazin-1-yl]benzonitrile and to elucidate their structures in line with the goal of developing anticancer agents. The anticancer activities and VEGFR-2 inhibitory potentials of the obtained compounds were evaluated. Material and Method: The synthesis study was carried out in three steps. In the first step, 2-[4-(4-formylphenyl)piperazin-1-yl]benzonitrile, bearing an aldehyde group, was obtained from 1-(2-cyanophenyl)piperazine and 4-fluorobenzaldehyde. In the second step, chalcone derivatives were synthesized from this intermediate compound via Claisen–Schmidt condensation. In the final step, pyrazoline derivatives were obtained from the chalcone derivatives through a ring-closure reaction. The melting points and Rf values of the synthesized compounds were determined, and their structural elucidation was performed using FT-IR, ¹H-NMR, ¹³C-NMR spectroscopy, and elemental analysis data. Results: As a result of the synthesis studies, new chalcone and pyrazoline derivatives were obtained. The structures of the synthesized compounds were supported by IR, ¹H-NMR, ¹³C-NMR spectroscopy, and elemental analysis data. In the IR spectra, characteristic C=O bands for chalcone derivatives and C=N bands for pyrazoline derivatives were observed. In the ¹H-NMR spectra, olefinic proton signals of chalcones and characteristic Ha, Hb, and Hx proton signals of the pyrazoline ring were identified. In the ¹³C-NMR spectra, carbonyl and olefinic carbon signals of chalcones, together with C3, C4, and C5 carbon signals of the pyrazoline ring, supported the cyclization reaction. Elemental analysis results consistent with theoretical values further supported the compatibility of the synthesized compounds with the target structures. Conclusion: In this thesis, novel chalcone and pyrazoline derivatives with potential anticancer activity were synthesized and structurally characterized. Spectroscopic and elemental analysis data supported the formation of the target compounds. Biological evaluation results showed that some chalcone derivatives may exhibit selective cytotoxic effects on cancer cells. When the VEGFR-2 inhibition data are evaluated, the obtained compounds are considered to have potential for further investigation in anticancer agent development studies.