Dizi-filmlerde muhafazakâr kadın kimliklerinin temsili: Kızıl Goncalar örneği
The representation of conservative female identities in TV series and films: The case of *Kızıl Goncalar*
  1. Tez No: 1017418
  2. Yazar: ECEM AYBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, popüler kültür anlatıları içinde muhafazakâr kadın kimliğinin toplumsal ve kültürel dönüşümünü, günümüz Türk televizyon dizilerinden Kızıl Goncalar örneği üzerinden derinlemesine incelemektedir. Türkiye'de medya metinlerinde ve ana akım televizyon yapımlarında uzun yıllar boyunca“pasif, mağdur veya tek tip”olarak sunulan muhafazakâr kadın temsillerinin, güncel anlatılarda nasıl heterojenleştiği, karmaşıklaştığı ve toplumsal birer eylem öznesine dönüştüğü tezin temel sorunsalı olarak ele alınmaktadır. Araştırma kapsamında; Meryem, Zeynep, Birgül, Hasna, Feyza ve Müyesser karakterleri; Pierre Bourdieu'nün“habitus”ve“sermaye türleri”, Michel Foucault'nun“iktidar, biyo-iktidar ve disiplin”, Albert Hirschman'ın“terk, ses ve sadakat”ile Michel de Certeau'nun“strateji ve taktik”kuramları ışığında, nitel araştırma metodolojisiyle çözümlenmiştir. İlgili karakterlerin anlatı içerisindeki eylemleri ve dönüşümleri yarı-nitel içerik analizi ve eleştirel göstergebilimsel okumalar vasıtasıyla masaya yatırılmış; bu okumalar sonucunda incelenen altı karakterin her birinin birbirinden tamamen farklı kültürel, ekonomik, ahlaki, bilişsel ve disipliner sermayelere sahip olduğu saptanmıştır. Çalışmanın ampirik bulguları, muhafazakâr kadın kimliğinin tek bir potada eritilemeyeceğini; aksine çok katmanlı, dinamik ve farklı sosyolojik karşılıklar barındırdığını açıkça ortaya koymaktadır. Sonuç olarak; Kızıl Goncalar dizisinin, Yeşilçam sinemasından bu yana süregelen monolitik, yüzeysel ve kalıpyargısal (stereotip) muhafazakâr kadın temsillerini yeniden üretmek yerine, muhafazakâr kadını modern toplumsal uzamda çok boyutlu, çatışmalı ve dinamik bir gerçeklik olarak yeniden inşa ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines in depth the social and cultural transformation of conservative female identity within popular culture narratives, focusing on the contemporary Turkish television series *Kızıl Goncalar* as a case study. The central problem addressed by the thesis is how representations of conservative women—long portrayed in Turkish media texts and mainstream television productions as“passive, victimized, or monolithic”—have become heterogeneous and complex in current narratives, evolving into agents of social action. Within the scope of the research, the characters Meryem, Zeynep, Birgül, Hasna, Feyza, and Müyesser were analyzed using a qualitative research methodology, drawing upon the theories of Pierre Bourdieu (“habitus”and“forms of capital”), Michel Foucault (“power, biopower, and discipline”), Albert Hirschman (“exit, voice, and loyalty”), and Michel de Certeau (“strategy and tactics”). The actions and transformations of these characters within the narrative were scrutinized through qualitative content analysis and critical semiotic readings; these analyses revealed that each of the six characters possessed distinct forms of cultural, economic, moral, cognitive, and disciplinary capital. The study's empirical findings clearly demonstrate that conservative female identity cannot be reduced to a single, uniform mold; rather, it is multi-layered and dynamic, encompassing diverse sociological manifestations. Consequently, It is evident that the series *Kızıl Goncalar* reconstructs the conservative woman as a multidimensional, conflicted, and dynamic reality within the modern social sphere, rather than reproducing the monolithic, superficial, and stereotypical representations of conservative women that have persisted since the era of Yeşilçam cinema.