Ormanda inşa edilen turistik amaçlı yapıların yangına karşı dayanımının incelenmesi
Fire resistance analysis of timber structures used in forest-based touristic buildings
- Tez No: 1017463
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SERHAD SOYHAN, DR. ZAFER KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yangın ve Yangın Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Turizm alanında gelişmeler doğrultusunda farklı alanlarda turizme yönelik konaklama tesisleri de artış göstermektedir. Yoğun şehir ortamından uzak ve doğa ile iç içe tatil yapmak isteyenler için orman alanlarında çeşitli ahşap esaslı malzemeler (Plywood, kereste, MDF vb.) yaygın olarak kullanılmaktadır. Ahşap malzemeler doğal olarak kullanılması durumunda kolay tutuşabilme özelliği göstermektedir. Bu tez çalışması kapsamında turistik amaçlı orman alanında kullanılan çeşitli ahşap yapıların dış yüzeyinde yangına karşı dayanım sağlayacak farklı kaplama uygulamalarının deneysel olarak kıyaslamalı değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developments in the tourism sector, the number of accommodation facilities aimed at tourism is also increasing in various areas. For those who want to vacation away from the bustling city environment and be immersed in nature, various wood-based materials (such as plywood, timber, MDF, etc.) are widely used in forested areas. When used in its natural state, wood materials tend to be highly flammable. This thesis experimentally compares and evaluates different coating applications that provide fire resistance on the exterior surfaces of various wooden structures used for tourism purposes in forest areas.