Koruma ödül programlarının koruma alanına etkisinin değerlendirilmesi için bir yöntem önerisi
A method proposal for evaluating the impact of conservation award programs on the field of heritage conservation
- Tez No: 1017464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA FEYZAL ÖZKABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Kültürel mirasın korunması, yalnızca fiziksel müdahalelerle sınırlı bir uygulama alanı olmayıp; değer üretimi, değerlendirme ve yönlendirme mekanizmaları aracılığıyla şekillenen çok katmanlı bir süreçtir. Bu bağlamda mimarlık ve koruma alanında düzenlenen ödül programları, koruma pratiklerini görünür kılan ve“neyin korunmaya değer olduğuna ilişkin ölçütleri dolaylı biçimde yeniden tanımlayan önemli araçlar olarak öne çıkmaktadır. Bu tez, kültürel mirasın korunmasını tekil yapı veya mekânlar üzerinden değil; koruma odaklı ödül programlarının değerlendirme kurguları ve değer yaklaşımları üzerinden ele almaktadır. Çalışmanın amacı, farklı ölçeklerde (uluslararası, ulusal ve yerel) kurgulanan ödül programlarının koruma değerleriyle kurduğu ilişkiyi analiz etmek ve bu programların koruma anlayışına nasıl katkı sunduğunu ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, dokuz farklı ödül programı seçilmiş; programların yapısal özellikleri, değerlendirme kriterleri, kategori kurguları ve ödüllendirilen uygulama türleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada değer temelli ve yapılandırılmış bir analiz çerçevesi geliştirilmiş; bu çerçeve üç ana Değerlendirme Tablosu aracılığıyla uygulanmıştır. İlk Değerlendirme Tablosu; ”Ödül Programı Koruma Değeri Kullanım Yoğunluğu Tablosu“, ödül programlarının koruma değerlerini hangi yoğunluk ve önceliklerle ele aldığını; ikinci Değerlendirme Tablosu; ”Ödül Programı Yapısal Çözümleme Tablosu“, programların değerlendirme mekanizmalarının yapısal özelliklerini; üçüncü Değerlendirme Tablosu ”Ödül Programında Ödüllendirilen Uygulama Türleri ve Kategori Dönüşümü Tablosu" ise ödüllendirilen uygulama türleri ve müdahale biçimleri üzerinden korumanın hangi ölçeklerde ve hangi pratikler aracılığıyla görünür kılındığını ortaya koymaktadır. Çalışma bulguları, ödül programlarının korumaya katkısının ölçeğe bağlı olarak farklılaştığını göstermektedir. Uluslararası ve ulusal ölçekteki programlar geniş bir temsil ve görünürlük sağlarken, yerel ölçekteki ödül programlarının korumayı toplumsal, kültürel ve süreklilik boyutlarıyla birlikte ele alan daha bütüncül bir yaklaşım sunduğu görülmüştür. Bu tez, ödül programlarını koruma alanında yalnızca teşvik edici araçlar olarak değil; koruma değerlerini üreten ve dönüştüren değerlendirme mekanizmaları olarak ele alarak, koruma literatürüne analitik bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The conservation of cultural heritage is not limited to physical interventions alone; rather, it constitutes a multi-layered process shaped through mechanisms of value production, evaluation, and guidance. In this context, award programs organized within the fields of architecture and conservation emerge as significant instruments that render conservation practices visible and indirectly redefine the criteria of what is considered worthy of conservation. This thesis addresses the conservation of cultural heritage not through individual buildings or sites, but through the evaluative frameworks and value approaches of conservation-oriented award programs. The aim of this study is to analyze the relationship between conservation values and award programs structured at different scales (international, national, and local), and to reveal how these programs contribute to the understanding of conservation. For this purpose, nine different award programs were selected, and their structural characteristics, evaluation criteria, category frameworks, and awarded application types were examined comparatively. A value-based and structured analytical framework was developed in the study and applied through three main matrices. The first matrix examines the intensity and prioritization with which conservation values are addressed by award programs; the second matrix analyzes the structural characteristics of evaluation mechanisms; and the third matrix investigates how conservation is made visible across different scales through awarded application types and intervention approaches. The findings indicate that the contribution of award programs to conservation varies according to scale. While international and national programs provide strong representation and visibility, local award programs offer a more holistic approach by addressing conservation together with its social, cultural, and continuity-related dimensions. By conceptualizing award programs not merely as incentive tools but as evaluative mechanisms that produce and transform conservation values, this thesis aims to provide an analytical contribution to the conservation literature.