Antalya ilinde tüketicilerin coğrafi işaretli ürünler ile ilgili farkındalıklarının saptanması ve tüketim davranışlarının analizi
Determination of consumers' awareness of geographical indication products and analysis of their consumption behaviors in Antalya province
- Tez No: 1017478
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZÇATALBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Antalya ilinde tüketicilerin coğrafi işaretli ürünlere yönelik farkındalık düzeylerini, algılarını ve satın alma davranışlarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ana amacı, coğrafi işaretli ürünlerin tüketici tercihlerindeki yerini belirlemek ve bu ürünlere ilişkin tutumları ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, veriler anket tekniği ile elde edilmiştir. Çalışmanın örneklemini Antalya ilinde yaşayan toplam 384 katılımcı oluşturmaktadır. Elde edilen veriler istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların %49,7'sinin coğrafi işaret kavramını daha önce duymadığı, %50,3'ünün duyduğu tespit edilmiştir. Coğrafi işaretli ürünleri tanıyan katılımcılar, bu ürünleri daha çok ürünün ait olduğu coğrafya ve geleneksel üretim yöntemleriyle ilişkilendirmektedir. Coğrafi işaretli ürünlerin kalite, sağlık ve standart üretim gibi özelliklerine ilişkin farkındalığın düşük olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların coğrafi işaretli ürünlere yönelik tutumlarının genel olarak olumlu olduğu, bu ürünlerin yerel ekonomiye katkı sağladığı ve kültürel değerlerin korunmasında önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, coğrafi işaretli ürünlerin çoğunlukla ayda veya yılda birkaç kez tüketildiği, düzenli tüketim alışkanlığına dönüşmediği tespit edilmiştir. En fazla bilinen coğrafi işaretli ürün %40,4 ile Antalya Piyazı, %33,7 ile Antalya Kabak Tatlısı, %26,9 ile Alanya Muzu ve %26,9 ile Finike Portakalıdır. Katılımcıların katılıyorum ve kesinlikle katılıyorum yanıtları birlikte değerlendirildiğinde, %76,1'inin coğrafi işaretli ürünlerin yerel ekonomiye katkı sağladığını, %72,0'sinin bölgenin tanıtımını desteklediğini, %66,3'ünün kırsal turizme olumlu etkisi olduğunu ve %76,7'sinin yöresel ile kültürel değerlerin korunmasına katkı sunduğunu ifade ettiği görülmektedir. Ayrıca katılımcıların %72,0'si coğrafi işaretli ürünlerin ürün çeşitliliğini artırdığını belirtmiştir. Satın alma kararında güven, yerli üretici olması ve kalite unsurlarının ön plana çıktığı; fiyat faktörünün ise bazı tüketiciler için sınırlayıcı olduğu görülmüştür. Araştırma bulguları, coğrafi işaretli ürünlerin Antalya ilinde potansiyelinin yüksek olduğunu ancak bu potansiyelin yeterince değerlendirilemediğini göstermektedir. Tanıtım faaliyetlerinin artırılması, tüketici bilincinin güçlendirilmesi ve üretici desteklerinin yaygınlaştırılması durumunda coğrafi işaretli ürünlerin tüketim düzeyinin artacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine consumers' levels of awareness, perceptions, and purchasing behaviors regarding geographical indication products in Antalya province. The main objective of the research is to determine the role of geographical indication products in consumer preferences and to reveal consumers' attitudes toward these products. A quantitative research method was employed, and the data were collected through a questionnaire survey. The sample of the study consisted of a total of 384 participants residing in Antalya province. The collected data were analyzed using statistical methods. According to the results of the study, it was determined that 49.7% of the participants had not previously heard of the concept of geographical indication, while 50.3% had heard of it. Participants who were familiar with geographical indication products mostly associated these products with their region of origin and traditional production methods. Awareness regarding attributes such as quality, health, and standardized production of geographical indication products was found to be low. It is considered that consumers' attitudes toward geographical indication products are generally positive, and that these products are perceived as contributing to the local economy and playing an important role in the preservation of cultural values. However, it was determined that geographical indication products are mostly consumed a few times per month or per year and have not become part of regular consumption habits. The most well-known geographical indication product was Antalya Piyazı (40.4%), followed by Antalya Kabak Tatlısı (33.7%), Alanya Muzu (26.9%), and Finike Portakalı (26.9%). When the responses of“agree”and“strongly agree”are evaluated together, it is observed that 76.1% of the participants stated that geographically indicated products contribute to the local economy, 72.0% indicated that they support regional promotion, 66.3% reported that they have a positive effect on rural tourism, and 76.7% expressed that they contribute to the preservation of local and cultural values. In addition, 72.0% of the participants stated that geographically indicated products increase product diversity. Trust, the fact that the product is locally produced, and quality were identified as the main factors influencing purchasing decisions, while price was found to be a limiting factor for some consumers. The findings indicate that geographical indication products have high potential in Antalya province; however, this potential has not been sufficiently utilized. It is anticipated that increasing promotional activities, strengthening consumer awareness, and expanding producer support will lead to an increase in the consumption level of geographical indication products