Niti şekil hafızalı alaşımların mekanik ve korozyon özelliklerinin ag alaşım ile geliştirilmesi
Improvement of mechani̇cal and corrosi̇on properti̇es of ni̇ti̇ shape memory alloys wi̇th ag alloy
  1. Tez No: 1017534
  2. Yazar: ONUR TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA DEMİRÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Doku ve organların çeşitli patolojik veya travmatik etkenler nedeniyle fonksiyonlarını yitirmesi, biyomalzeme gereksinimini önemli ölçüde artırmaktadır. Bu bağlamda nikel–titanyum (NiTi) alaşımları, iki elementin eşit veya eşite yakın atomik oranlarda yer aldığı metalik ara bileşikler olarak dikkat çekmekte ve özellikle gözenekli morfolojide üretildiklerinde biyomedikal uygulamalar açısından yüksek potansiyel sergilemektedir. NiTi alaşımlarının düşük yoğunlukları, şekil bellek ve süperelastik davranışları ile mekanik özelliklerinin insan kortikal kemiğine yakınlığı, bu malzemeyi implant teknolojileri için güçlü bir aday hâline getirmektedir. Bu yüksek lisans çalışmasında, NiTi esaslı alaşımın farklı oranlarda gümüş (Ag) elementi ile alaşımlandırılması yoluyla geliştirilmiş mekanik, termal ve biyolojik performansa sahip yeni bir biyomalzeme elde edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nikel, titanyum ve gümüş metal tozları belirlenen oranlarda karıştırılmış; ardından alaşımlandırma işlemi vakum altında çalışan ark ergitme sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ark ergitme sonrası uygulanan yüzey hazırlama işlemlerini takiben numuneler kapsamlı bir karakterizasyon sürecine tabi tutulmuştur. Mikroyapısal incelemeler taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yürütülmüş; faz dönüşümleri ve termal davranış diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) analizi ile değerlendirilmiştir. Malzemenin elastik çalışma aralığı ve mekanik yanıtı basma testleri ile belirlenmiş; biyouyumluluk performansının önemli göstergelerinden biri olan korozyon direnci ise elektrokimyasal korozyon deneyleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The loss of function in tissues and organs due to various pathological or traumatic factors has significantly increased the demand for advanced biomaterials. In this context, nickel–titanium (NiTi) alloys, which are intermetallic compounds consisting of approximately equiatomic ratios of nickel and titanium, attract considerable attention. When produced with a porous morphology, these alloys exhibit high potential for biomedical applications. The low density, shape-memory behavior, superelasticity, and mechanical properties of NiTi alloys—closely matching those of human cortical bone—make them strong candidates for implant technologies. In this master's thesis, the primary objective is to develop a novel NiTi-based biomaterial with enhanced mechanical, thermal, and biological performance by alloying the base NiTi composition with varying amounts of silver (Ag). Nickel, titanium, and silver metal powders were mixed in predetermined ratios, and alloying was performed using a vacuum arc-melting system. Following surface preparation procedures after arc melting, the produced samples underwent a comprehensive characterization process. Microstructural analyses were conducted using scanning electron microscopy (SEM), while phase transformations and thermal behavior were evaluated by differential scanning calorimetry (DSC). The elastic working range and mechanical response of the materials were examined via compression testing, and corrosion resistance—an essential indicator of biocompatibility—was assessed through electrochemical corrosion experiments.