Deprem etkisi altında betonarme yapılardaki taşıyıcı olmayan bölme duvarların hasar durumlarının araştırılması
Investigation of damage conditions of non-load-bearing partition walls in reinforced concrete structures under the influence effect of earthquake
  1. Tez No: 1017539
  2. Yazar: ABDULCEBBAR KASIRGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, deprem etkisi altında taşıyıcı olmayan bölme duvarların davranışları incelenmiştir. Çalışmada izo tuğla, bims tuğla ve gaz beton olmak üzere üç farklı tuğla çeşidi kullanılarak, 60×60×20 cm boyutlarında toplam 24 adet bölme duvar numunesi hazırlanmıştır. Her bir tuğla türü için ikişer adet olmak üzere farklı sıva malzemelerinin uygulandığı numuneler üretilmiştir. Bu numuneler; sıvasız (kontrol numunesi), kara sıva + ince sıva, kara sıva + kaba alçı + karışık alçı + saten alçı ve kaba alçı + karışık alçı + saten alçı kaplamalı olacak şekilde hazırlanmıştır. Hazırlanan numuneler, yükleme çerçevesi içerisinde düşey ve diyagonal yönlerde yüklemelere tabi tutulmuştur. Yükleme deneyleri, Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. Bu sayede, farklı tuğla ve sıva kombinasyonlarıyla üretilmiş duvar numunelerinin deprem etkileri altındaki davranışları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the behavior of non-load-bearing partition walls under seismic effects. A total of 24 partition wall specimens, each measuring 60 × 60 × 20 cm, were constructed using three different brick types: iso brick, pumice brick, and aerated concrete. For each brick type, two specimens were produced, and various plaster systems were applied. The specimens were prepared with the following coating configurations: unplastered (control specimen), rough plaster + fine plaster, rough plaster + coarse plaster + mixed plaster + satin plaster, and coarse plaster + mixed plaster + satin plaster. The prepared specimens were subjected to vertical and diagonal loading within a loading frame. The loading tests were conducted at the Structural Laboratory of the Department of Civil Engineering at Ege University. Through these experiments, the seismic behavior of wall specimens constructed with different combinations of brick and plaster was comparatively evaluated.