İklim dostu bir üretim yöntemi olarak biyoplastik (PLA) eldesinde peyniraltı suyunun değerlendirilmesi
Valorization of sweet whey for a climate-friendly bioplastic (PLA) production method
- Tez No: 1017541
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE TANSEL YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Petrol bazlı plastiklerin artan üretimi ve çevrede birikimi, alternatif polimer üretim yaklaşımlarına yönelik araştırmaları ön plana çıkarmaktadır. Bu kapsamda biyoteknolojik üretim süreçlerinin geliştirilmesi ve endüstriyel yan ürünlerin değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında, süt ürünlerinden izole edilen laktik asit bakterilerinin üretim potansiyelleri değerlendirilmiş ve peyniraltı suyu, mikrobiyal fermentasyon yoluyla laktik asit üretimi için karbon kaynağı olarak kullanılmıştır. Polilaktik asit (PLA) üretimine yönelik olarak enzimatik polimerizasyon yaklaşımı incelenmiş; ayrıca genetik mühendisliği ile modifiye edilmiş Lactococcus lactis NZ9000 suşunda in vivo biyosentez yoluyla PLA üretimi başarıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen polimer fraksiyonları ATR-FTIR spektroskopik analizleri ile incelenmiş ve PLA'ya özgü karakteristik fonksiyonel grupların varlığı doğrulanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada peyniraltı suyunun değerlendirilmesine dayalı çok aşamalı bir polimer üretim modeli ortaya konulmuştur. Bu yaklaşım, döngüsel ekonomi ve iklim değişikliği kapsamında sürdürülebilir üretim stratejileri açısından potansiyel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing production and accumulation of petroleum-based plastics in the environment have brought alternative polymer production strategies to the forefront. In this context, the development of biotechnological production processes and the valorization of industrial by-products have gained significant importance. In this study, the production potentials of lactic acid bacteria isolated from dairy products were evaluated, and whey was utilized as a carbon source for lactic acid production via microbial fermentation. For polylactic acid (PLA) production, an enzymatic polymerization approach was investigated; additionally, PLA production was successfully achieved via in vivo biosynthesis in genetically engineered Lactococcus lactis NZ9000 strains. The obtained polymer fractions were analyzed using ATR-FTIR spectroscopy, and the presence of characteristic functional groups specific to PLA was confirmed. In conclusion, a multi-stage polymer production model based on the valorization of whey was developed, and the feasibility of PLA production in microbial systems was experimentally demonstrated. This approach presents potential for sustainable production strategies within the scope of circular economy and climate change mitigation.