Yetişkin amatör erkek futbolcularda kan akışı kısıtlamalı egzersizlerin şut hızı ve dikey sıçrama üzerindeki etkisi
The effect of blood flow restriction training on shot velocity and vertical jump performance in adult amateur male soccer players
  1. Tez No: 1017587
  2. Yazar: BERKAY ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin amatör erkek futbolcularda kan akışı kısıtlamalı egzersizlerin şut hızı ve dikey sıçrama performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya 18-35 yaş arası 34 amatör erkek futbolcu dahil edilmiş ve katılımcılar randomize olarak Kan Akışı Kısıtlamalı Egzersiz Grubu (BFR, n=17) ve Geleneksel Egzersiz Grubu (Kontrol, n=17) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba 8 hafta boyunca haftada 2 gün egzersiz programı uygulanmıştır. BFR grubuna %50 arteriyel oklüzyon basıncında kan akışı kısıtlamalı egzersizler yaptırılırken, Kontrol grubuna aynı egzersizler kısıtlama olmadan uygulanmıştır. Katılımcıların şut hızı, dikey sıçrama, tek bacak sıçrama, diz eklemi hareket açıklığı ve bacak çevresi ölçümleri başlangıçta (T0) ve 2., 4., 6. ve 8. haftalarda (T1-T4) değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tekrarlı ölçümler varyans analizi ve bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Analizler sonuçları, müdahale öncesi gruplar arasında tüm parametreler açısından anlamlı fark olmadığını göstermiştir (p>0,05). Sekiz haftalık müdahale sonunda, BFR grubu tüm parametrelerde (şut hızı, dikey sıçrama, tek bacak sıçrama, diz eklemi hareket açıklığı ve bacak çevresi) Kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek değerlere ulaşmıştır (p<0,001). Post hoc analizler, BFR grubunun tüm ölçüm zamanlarında sürekli gelişim gösterdiğini, Kontrol grubunun gelişiminin ise durağanlaştığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, kan akışı kısıtlamalı egzersizler, amatör erkek futbolcularda şut hızı ve dikey sıçrama gibi futbola özgü performans parametrelerini geliştirmede geleneksel egzersizlere göre daha etkili bir yöntem olarak bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of blood flow restriction exercises on shot velocity and vertical jump performance in adult amateur male soccer players. Thirty-four amateur male soccer players aged 18-35 years were included in the study and randomly assigned to two groups: Blood Flow Restriction Exercise Group (BFR, n=17) and Traditional Exercise Group (Control, n=17). Both groups performed an exercise program 2 days per week for 8 weeks. The BFR group performed exercises with blood flow restriction at 50% arterial occlusion pressure, while the Control group performed the same exercises without restriction. Participants' shot velocity, vertical jump, single-leg jump, knee joint range of motion, and leg circumference measurements were assessed at baseline (T0) and at weeks 2, 4, 6, and 8 (T1-T4). Repeated measures analysis of variance and independent samples t-test were used for data analysis. The results of the analyses showed that there were no significant differences between the groups in all parameters before the intervention (p>0.05). At the end of the 8-week intervention, the BFR group achieved statistically significantly higher values in all parameters (shot velocity, vertical jump, single-leg jump, knee joint range of motion, and leg circumference) compared to the Control group (p<0.001). Post hoc analyses revealed that the BFR group showed continuous improvement at all measurement time points, while the Control group's improvement plateaued. In conclusion, blood flow restriction exercises were found to be a more effective method than traditional exercises in improving soccer-specific performance parameters such as shot velocity and vertical jump in amateur male soccer players.