Saf karaçam (pinus nigra arnold. subsp. pallasiana lamb.) ve kızılçam (pinus brutia ten.) meşcerelerinde ölü örtünün su tutma kapasitesinin ve bazı fiziko-kimyasal özelliklerinin meşçere gelişim çağlarına göre karşılaştırılması
Comparison of litter's water holding capacity and some physico-chemical properties according to development stages of pure black pine (pinus nigra arnold. subsp. pallasiana lamb.) and turkish red pine (pinus brutia ten.) stands
  1. Tez No: 1017588
  2. Yazar: HASAN SİNAN AKTEMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH EDİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havza Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yarı kurak koşullarda saf karaçam (Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana Lamb.) ve kızılçam (Pinus brutia Ten.) meşcerelerinde ölü örtünün maksimum su tutma kapasitesi (MSTK %) ile bazı fiziko-kimyasal özelliklerinin meşcere gelişim çağlarına göre değişimi incelenmiştir. Araştırma, Ankara Orman Bölge Müdürlüğü Beypazarı Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan saf meşcerelerde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında farklı gelişim aşamalarını temsil eden örnek alanlar belirlenmiş ve bu alanlardan ölü örtü örnekleri toplanmıştır. Örnekler L, F ve H katmanlarına ayrılarak analiz edilmiştir. Maksimum su tutma kapasitesi gravimetrik yöntemle belirlenmiş; pH, elektriksel iletkenlik (EC µs/cm) ve toplam çözünmüş madde (TDS) analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler varyans analizi (ANOVA) kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, MSTK'nın ağaç türüne bağlı olarak anlamlı farklılık gösterdiğini ve genel olarak kızılçam meşcerelerinde daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Gelişim çağının karaçam meşcerelerinde MSTK üzerinde anlamlı bir etkisi bulunurken, kızılçam meşcerelerinde bu etkinin daha sınırlı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ölü örtü katmanları arasında belirgin farklılıklar tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, ölü örtünün hidrolojik işlevlerinin tür ve meşcere yapısına bağlı olarak değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the variation of litter maximum water holding capacity (MWHC %) and selected physico-chemical properties in pure black pine (Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana Lamb.) and Turkish red pine (Pinus brutia Ten.) stands under semi-arid conditions, depending on stand development stages. The research was conducted in pure stands located within the Beypazarı Forest Enterprise Directorate of the Ankara Regional Directorate of Forestry. Sample plots representing different development stages were selected, and litter samples were collected from these plots. The samples were separated into L, F, and H layers and analyzed accordingly. MWHC was determined using the gravimetric method, and physico-chemical analyses including pH, electrical conductivity (EC µs/cm), and total dissolved solids (TDS) were performed. The data were evaluated using analysis of variance (ANOVA). The results showed that MWHC significantly differed between tree species and was generally higher in Turkish red pine stands. Stand development stage had a significant effect on MWHC in black pine stands, while its effect was more limited in Turkish red pine stands. Additionally, clear differences were observed among litter layers. The findings indicate that the hydrological functions of forest litter vary depending on species and stand structure.