Kısmi rezonanslı endüksiyon ocaklarına yönelik gelişmiş bir tasarım yöntemi
An improved design method for quasi resonant inverter induction cookers
  1. Tez No: 1017616
  2. Yazar: ONUR GÖNÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Endüksiyon ısıtma (EI) sistemleri, enerji verimlilikleri ve doğaları gereği güvenli çalışmaları sayesinde ev tipi cihazlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Performansı en üst düzeye çıkarmak için, yumuşak anahtarlama ve yüksek verim imkânı sunan rezonanslı evirici devreleri EI uygulamalarında sıklıkla tercih edilmektedir. Çeşitli rezonanslı evirici topolojileri arasında, tek anahtarlı yarı rezonanslı (TAKR) evirici özellikle düşük güç gereksinimine sahip sistemlerde maliyet açısından etkili bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Ancak bu topoloji, nispeten sınırlı bir yumuşak anahtarlama aralığına sahiptir ve yükün elektriksel özelliklerindeki veya rezonans devresi bileşenlerindeki değişimlerden etkilenerek kararlılığı bozulabilmektedir. TAKR tabanlı IH ocaklarının optimal tasarımı ve güvenilir çalışması için, rezonans kapasitörü ve endüksiyon bobini değerlerinin doğru bir şekilde belirlenmesi kritik öneme sahiptir. Bu parametreler, yük davranışı, rezonans devresinin karakteristikleri ve güvenli çalışma sınırları arasındaki etkileşimi önemli ölçüde etkilemektedir. Ayrıca, güç düzenleme ve güvenlik yönetimi için kapalı çevrim kontrol bulunan sistemlerde, rezonans elemanlarının dikkatli seçimi hem verimliliğin hem de güvenilirliğin sağlanması açısından temel bir gerekliliktir. Bu çalışma, ev tipi EI cihazlarında kullanılan TAKR eviriciler için geliştirilmiş bir tasarım yaklaşımı sunmaktadır. Yöntemin etkinliği teorik olarak analiz edilmiş olup simülasyonlar ve prototip testleri ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Induction heating (IH) systems are widely adopted in household appliances thanks to their energy efficiency and inherently safe operation. To maximize performance, resonant inverter circuits are frequently employed in IH applications due to their capability for soft switching and high efficiency. Among the various resonant inverter topologies, the single switch quasi resonant (SSQR) inverter stands out as a cost-effective solution, particularly in systems with lower power requirements. However, this topology has a relatively limited soft-switching range, and its stability can be affected by variations in the electrical characteristics of the load and the resonant circuit components. For optimal design and reliable performance, it is essential to precisely determine the values of the resonant capacitor and the induction coil, which are central components of SSQR based IH cookers. These parameters significantly influence the interaction between load behaviour, resonant circuit characteristics, and safe operation boundaries. Moreover, in systems with closed-loop control for power regulation and safety management, careful selection of resonant elements is fundamental to achieving both efficiency and reliability. This study introduces a refined design approach for SSQR inverters used in residential IH devices. The method's effectiveness is analysed theoretically and validated through both simulations and prototype testing.