Yarım köprü seri rezonans eviricili endüksiyon ocak tasarımları için yeni bir hesaplama yöntemi
A new calculation method for half-bridge series resonant inverter circuits in induction cooker designs
  1. Tez No: 1017617
  2. Yazar: ŞEREF CAN SEYREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Endüksiyonla ısıtma (EI) teknolojisi hız, verimlilik, güvenilirlik ve benzeri özellikleri nedeniyle ev türü pişirme uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Endüksiyon ısıtmalı (EI) ocaklarda yumuşak anahtarlama kabiliyetleri nedeniyle rezonans evirici devreleri sıkça tercih edilmektedir. EI ocaklarda kullanılan rezonans eviriciler arasında yüksek performans, yüksek güç ve benzeri özellikleri gerektiren uygulamalarda yarım köprü seri rezonans (YKSR) evirici topolojisi tercih edilmektedir. Bu çalışmada ev tipi EI ocaklarında kullanılmak üzere yeni bir YKSR evirici tasarım metodolojisi önerilmektedir. Önerilen tasarım giriş gücü, giriş gerilimi, kalite faktörü ve çalışma frekansı parametrelerinin kullanıcı tarafından tanımlanması ile başlar. Genel olarak YKSR evirici topolojisi DC ve AC besleme gerilimlerinde farklı şekilde analiz edilir. DC gerilim söz konusu olduğunda hesaplama işlemi AC gerilime göre daha kolaydır. Önerilen hesaplama modeli AC gerilim hesaplaması için kolaylaştırılmış, doğrulanabilir ve gerçeklenebilir bir yöntem sunmaktadır. Önerilen yöntem yardımıyla kullanıcı tarafından tasarım öncesi belirlenen giriş parametreleri kullanılarak kaynaktan çekilen gücün maksimumu, bobin akımının maksimum ve RMS değerleri ile yarı iletken anahtarın maksimum akım ve gerilim değerleri hesaplanmaktadır. Elde edilen uç değerler ve giriş parametreleri yardımıyla EI ocak uygulamalarında tasarımcı açısından bileşenler olan rezonans tankı eşdeğer direnci R_EQ, eşdeğer endüktansı L_EQ ve rezonans kapasitesi C_RES değerleri hesaplanmaktadır. Önerilen yöntemin sonucunda elde edilen rezonans devresi değerleri simülasyon ve uygulama devreleri ile test edilerek, tasarım yönteminin doğruluğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Induction heating technology is widely used in domestic cooking applications due to its speed, efficiency, reliability and similar advantages. In induction-heated (IH) cooktops resonant inverter circuits are frequently preferred because of their soft-switching capability. Among the resonant inverters used in IH cooktops, the half-bridge series resonant (HBSR) inverter topology is preferred in applications requiring features such as high performance and high power. In this study a new HBSR inverter design methodology is proposed for use in domestic IH cooktops. The proposed design begins with the user-defined specification of input power, input voltage, quality factor and operating frequency parameters. In general the HBSR inverter topology is analyzed differently under DC and AC supply voltages. When DC voltage is considered, the calculation process is easier than that for AC voltage. The proposed calculation model presents a simplified, verifiable and implementable method for AC voltage calculation. With the aid of the proposed method, the maximum power drawn from the source, the maximum and RMS values of the coil current and the maximum current and voltage values of the semiconductor switch are calculated using the input parameters defined by the user before the design stage. By means of the obtained extreme values and input parameters, the resonant tank equivalent resistance R_EQ, equivalent inductance L_EQ and resonant capacitance C_RES, which are the key components from the designer's perspective in IH cooktop applications, are calculated. The resonant circuit values obtained as a result of the proposed method were tested through simulation and application circuits and the accuracy of the design method was thereby verified.