Diz osteoartriti hastalarında ağrı şiddeti, düşme korkusu ve kinezyofobinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of pain severity, fear of falling and kinesiophobia on quality of life in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 1017644
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜL PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, diz osteoartriti hastalarında ağrı şiddeti, düşme korkusu ve kinezyofobinin yaşam kalitesi üzerindeki etkisini incelemektir. Tanımlayıcı ve kesitsel türdeki bu araştırma Ekim 2025-Haziran 2026 tarihleri arasında Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Akçakale Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniği ve Ortopedi Polikliniğine başvuran 260 diz osteoartriti hastasıyla yürütülmüştür. Araştırma verileri Hasta Bilgi Formu, Vizüel Analog Skala, Tampa Kinezyofobi Ölçeği, Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası ve Alt Ekstremite Osteoartriti Yaşam Kalitesi ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda hastaların ölçek puan ortalamaları, Ağrı Şiddeti“ 6,58±1,95, ”Tampa Kinezyofobi Ölçeği 45,14±6,97 ve“Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası”40,57±17,421 olarak bulunmuştur. Kadın cinsiyet, bekar olmak, düşük eğitim düzeyi, hastalığın ileri evresinde olmak, düşme öyküsü varlığı ve yardımcı araç kullanımıyaşam kalitesi ile ilişkili bulunmuştur. Hiyerarşik regresyon analizi sonucuna göre düşme korkusu ve ağrı şiddetinin“Fiziksel Aktiviteler”, Ruh Sağlığı“ ve ”Ağrı“ yaşam kalitesi ölçeği alt boyut yordadığı ancak ”Sosyal Destek“ ve ”Sosyal İşlevsellik" yaşam kalitesi alt boyutlarına etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda hastalara yönelik kapsamlı değerlendirme yapılması, öz yönetimi güçlendiren eğitim programları ve farkındalık çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of pain intensity, fear of falling, and kinesiophobia on quality of life in patients with knee osteoarthritis. This descriptive and cross-sectional study was conducted between October 2025 and June 2026 with 260 patients with knee osteoarthritis who applied to the Physical Therapy and Rehabilitation and Orthopedics Polyclinics of Akçakale State Hospital, affiliated with the Şanlıurfa Provincial Health Directorate. Research data were collected using the Patient Information Form, Visual Analog Scale, Tampa Kinesiophobia Scale, International Fall Effectiveness Scale, and Lower Extremity Osteoarthritis Quality of Life scale. The study results showed that the mean scale scores of the patients were 6.58±1.95 for“Pain Intensity,”45.14±6.97 for the“Tampa Kinesiophobia Scale,”and 40.57±17.421 for the“International Fall Effectiveness Scale.”Female gender, being single, low education level, advanced stage of the disease, history of falls, and use of assistive devices were found to be associated with quality of life. According to the results of the hierarchical regression analysis, it was determined that fear of falling and pain intensity predict the“Physical Activities,”“Mental Health,”and“Pain”subdimensions of the quality of life scale, but have no effect on the“Social Support”and“Social Functioning”subdimensions of the quality of life scale In light of these results, it is recommended that comprehensive assessments be conducted for patients, and that educational programs and awareness campaigns be implemented to strengthen self-management.