Trakya Bölgesindeki Prunus spinosa genotiplerinin ISSR ve iPBS-retrotranspozon markörleri ile genetik karakterizasyonu ve S-lokus genotiplemesi
S-locus genotyping and genetic characterization with ISSR and IPBS-retrotransposon markers of prunus spinosa genotypes in the thrace region
- Tez No: 1017651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAT TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Biyoteknoloji, Agriculture, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Erik (Prunus spp.), Rosaceae familyasının önemli türlerinden biri olup yabani akrabaları, genetik kaynakların korunması ve ıslah çalışmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, Trakya Bölgesi'nden toplanan ve daha önce moleküler düzeyde ayrıntılı olarak incelenmemiş 85 yabani çakal eriği (Prunus spinosa L.) genotipi ile üç erik kültür çeşidinin genetik çeşitliliği ve popülasyon yapısı araştırılmıştır. Genetik analizlerde iPBS ve ISSR olmak üzere iki farklı dominant moleküler markör sistemi kullanılmış, ayrıca her iki markör sistemine ait veriler birleştirilerek bütüncül bir değerlendirme yapılmıştır. iPBS analizlerinde kullanılan primerlerin büyük çoğunluğu yüksek bant üretim kapasitesi göstermiş, primer başına bant sayısı geniş bir aralıkta değişiklik göstermiş ve genel polimorfizm oranı %93,333 bulunmuştur. Bazı iPBS primerlerinin %100 polimorfik bant üretmesi, bu markör sisteminin P. spinosa genotipleri arasında yüksek ayırt ediciliğe sahip olduğunu göstermiştir. ISSR analizlerinde ise sekiz primerle toplam 101 bant elde edilmiş, polimorfizm oranı ortalama %94,318 bulunmuştur. Genetik çeşitlilik parametreleri, popülasyonlar arasında farklılıklar bulunduğunu; AMOVA sonuçları ise genetik varyasyonun büyük ölçüde popülasyon içi düzeyde yoğunlaştığını ortaya koymuştur. UPGMA dendrogramları, PCoA ve STRUCTURE analizleri, genotiplerin ve popülasyonların genetik olarak belirgin biçimde ayrıştığını göstermiştir. S-lokus analizleri sonucunda genotiplere ait tahmini S-alel profilleri belirlenmiştir. Sonuç olarak bu tez, Trakya Bölgesi'ndeki P. spinosa popülasyonlarının genetik yapısını ilk kez kapsamlı biçimde ortaya koymakta ve elde edilen bulguların genetik kaynakların korunması ve ıslah çalışmalarına önemli katkılar sağlayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Plum (Prunus spp.), a member of the Rosaceae family, represents an important fruit group, and its wild relatives constitute valuable genetic resources for conservation and breeding programs. In this thesis, the genetic diversity and population structure of 85 wild blackthorn (Prunus spinosa L.) genotypes collected from the Thrace Region, which have not been previously characterized in detail at the molecular level, together with three cultivated plum varieties, were investigated. Genetic analyses were performed using two dominant molecular marker systems, iPBS and ISSR, and additionally, data obtained from both marker systems were combined to achieve a more comprehensive evaluation. In the iPBS analyses, most primers exhibited high band amplification capacity, with the number of bands per primer varying across a wide range, and the overall polymorphism rate 93,333%. The presence of several iPBS primers producing 100% polymorphic bands demonstrated the high discriminatory power of this marker system among P. spinosa genotypes. In the ISSR analyses, 101 scorable bands were generated using eight primers, with an average polymorphism rate also 94,318%. Genetic diversity parameters revealed notable differences among populations, while AMOVA results indicated that the majority of genetic variation was distributed within populations. UPGMA dendrograms, principal coordinate analysis (PCoA), and STRUCTURE analyses consistently demonstrated clear genetic differentiation among genotypes and populations. As a result of S-locus analyses, putative S-allele profiles of the genotypes were determined. In addition, preliminary analyses targeting S-locus genotyping, which underlies the self-incompatibility system specific to the genus Prunus, were initiated within the scope of this study