Perovskit malzemelerin kararsızlık yapısının SEM, EDS verileri ve görüntü işleme yöntemleri ile belirlenmesi
Determination of the instability structure of perovskite materials using SEM, EDS data, and image processing methods
  1. Tez No: 1017661
  2. Yazar: GÖKHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN IŞIK, ÖĞR. GÖR. SALİH AKYÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Enerji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Yenilenebilir enerjiye olan artan ilgi, güneş hücrelerinde kullanılan malzemelerin performans ve kararlılığının geliştirilmesini gerekli kılmıştır. Organik-inorganik hibrit perovskit ince filmler, yüksek soğurma katsayısı, ayarlanabilir bant aralığı ve düşük maliyet avantajlarıyla öne çıkmasına rağmen çevresel etkilere karşı kararsızlık göstermektedir. Bu çalışmada, perovskit ince filmlerin kararsızlık yapısı SEM, EDS ve Raman analizleri ile incelenmiş; elde edilen verilerin değerlendirilmesi için görüntü işleme ve derin öğrenme tabanlı bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bu kapsamda, SEM ve EDS görüntülerinde kararsızlık tespiti için YOLO tabanlı model kullanılmış, modelin yorumlanabilirliği ise Grad-CAM yöntemi ile analiz edilmiştir. Geliştirilen model, çatlaklar, pinhole yapıları ve morfolojik düzensizlikleri yüksek doğrulukla tespit etmiş; farklı sıcaklık koşullarında elde edilen sonuçlar modelin kararlı ve kararsız yapıları başarıyla ayırt edebildiğini göstermiştir. Grad-CAM analizleri, modelin özellikle bozulma bölgelerine odaklandığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, önerilen yaklaşımın hem yüksek performanslı hem de yorumlanabilir sonuçlar sunduğunu göstermekte olup, perovskit tabanlı güneş hücrelerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing interest in renewable energy has necessitated the improvement of performance and stability of materials used in solar cells. Organic–inorganic hybrid perovskite thin films stand out due to their high absorption coefficient, tunable bandgap, and low-cost production advantages; however, they exhibit instability under environmental conditions. In this study, the instability structure of perovskite thin films was investigated using SEM, EDS, and Raman analyses, and an image processing and deep learning-based approach was developed for data evaluation. In this context, a YOLO-based model was employed for instability detection in SEM and EDS images, and the interpretability of the model was analyzed using the Grad-CAM method. The developed model successfully detected cracks, pinhole structures, and morphological irregularities with high accuracy. The results obtained under different temperature conditions demonstrated that the model can effectively distinguish between stable and unstable structures. Grad-CAM analyses revealed that the model focuses particularly on degradation regions. The findings indicate that the proposed approach provides both high performance and interpretable results, contributing to the development of more stable and efficient perovskite-based solar cells.