Development of rare earth based conversion coating with improved corrosion resistance of high strength aluminium alloys
Yüksek mukavemetli alüminyum alaşımlarının korozyon direncini artıran nadir toprak elementleri bazlı dönüşüm kaplamasının geliştirilmesi
  1. Tez No: 1017662
  2. Yazar: TİLBE BETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KADRİ AYDINOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Alüminyum alaşımları, düşük yoğunlukları ve çökelme sertleşmesi sayesinde elde edilen yüksek mekanik dayanımları nedeniyle endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak alaşım elementlerinin oluşturduğu heterojen mikroyapı, lokalize korozyona karşı duyarlılığı artırmaktadır. Hekzavalent krom esaslı dönüşüm kaplamaları etkili korozyon koruması sağlamasına rağmen, toksik yapıları ve giderek sıkılaşan çevresel düzenlemeler sebebiyle çevre dostu alternatiflerin geliştirilmesini gerekli kılmıştır. Bu tez çalışmasında, çevre dostu alternatifler olarak nadir toprak elementi esaslı dönüşüm kaplamaları incelenmiş ve yüksek dayanımlı alüminyum alaşımlarına uygulanan daldırma tipi lantanyum esaslı kaplamalara odaklanılmıştır. Çalışma, AA6061 ve AA7075 alüminyum alaşımları üzerinde gerçekleştirilmiş, ayrıca karşılaştırma amacıyla çıplak altlıklar da değerlendirilmiştir. Kaplama parametrelerinin etkileri banyo pH değerlerinin (2, 3.8 ve 5) ve sıcaklıklarının (25 °C ve 45 °C) değiştirilmesiyle araştırılmıştır. Oluşturulan yüzey filmleri; morfoloji, faz bileşimi ve elementel dağılımın belirlenmesi amacıyla Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), X-Işını Kırınımı (XRD), Enerji Dağılımlı Spektroskopi (EDS) ve elementel haritalama yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Korozyon direnci, Tafel polarizasyonu ve Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS) yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Ayrıca kaplama performansı ve yapışma özelliklerini incelemek amacıyla kaplama kalınlığı ölçümleri, çizikli tuz püskürtme testi ve Pull-Off testi uygulanmıştır. Sonuçlar, banyo koşullarının elektrokimyasal performans ve yapışma davranışı üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermiştir. En yüksek korozyon direnci, pH 3.8 koşulunda ve özellikle 45 °C'de elde edilmiş, 25 °C'de de iyileşmiş performans gözlenmiştir. Bununla birlikte, kaplanan numunelerin yapışma performansı çıplak altlık ile benzer seviyede kalmıştır. Genel olarak elde edilen elektrokimyasal sonuçlar, lantanyum esaslı kaplamaların yüksek dayanımlı alüminyum alaşımları için çevre dostu alternatifler arasında umut verici bir potansiyele sahip olduğunu ve gelecekteki çalışmalar için önemli bir yaklaşım sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aluminium alloys are widely used in industry due to their low density and high mechanical strength achieved through precipitation hardening. However, the heterogeneous microstructure formed by alloying elements increases susceptibility to localized corrosion. Although hexavalent chromium-based conversion coatings provide effective corrosion protection, their toxicity and increasingly strict environmental regulations have encouraged the development of environmentally friendly alternatives. In this thesis, rare-earth-based conversion coatings are investigated as environmentally friendly solutions, focusing on immersion-type lanthanum-based coatings applied to high-strength aluminum alloys. The study is conducted on AA6061 and AA7075, with bare substrates evaluated for comparison. The effects of coating parameters are investigated by varying bath pH values (2, 3.8, and 5) and temperatures (25 °C and 45 °C). The formed surface films are characterized using Scanning Electron Microscopy (SEM), X-ray Diffraction (XRD), Energy Dispersive Spectroscopy (EDS), and elemental mapping to evaluate morphology, phase composition, and elemental distribution. Corrosion resistance is assessed using Tafel polarization and Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS). In addition, coating thickness, Scribed Salt Spray Testing, and Pull-Off test are conducted to evaluate coating performance and adhesion properties. The results demonstrate that bath condition parameters significantly influence electrochemical performance and adhesion behavior. Among all conditions, the best corrosion resistance is obtained at a bath pH of 3.8, particularly at 45 °C, with improved performance also observed at 25 °C. However, adhesion performance remained comparable to the bare substrate. Overall, the electrochemical results indicate that lanthanum-based coatings show promising potential as environmentally friendly alternatives for high-strength aluminum alloys and represent a promising direction for future studies.