X (Twitter) duygu sınıflandırmasında derin öğrenme mimarilerinin doğruluk–verimlilik dengesi
Accuracy-efficiency balance and hardware-awareness comparative analysis in deep learning models for X (Twitter) emotion classification
  1. Tez No: 1017664
  2. Yazar: SABAH DAWOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÇARKLI YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yapay zeka tabanlı modeller kullanarak sosyal medya paylaşımlarındaki duyguların analizine odaklanmaktadır. Sosyal medya platformları büyük miktarda metin üretmektedir, bu da duygu analizini kamuoyu ve trendleri anlamak için önemli hale getirmektedir. Geleneksel makine öğrenmesi modelleri, metnin derin anlamını ve bağlamını yakalamakta zorlanmaktadır. Doğruluğu artırmak için bu araştırmada LSTM ve CNN gibi gelişmiş derin öğrenme yöntemleri ile BERT ve RoBERTa gibi transformer modelleri incelenecektir. Çalışmada altı duygu kategorisine ayrılmış 400.000 İngilizce tweet içeren bir veri seti kullanılacaktır. Verileri temizlemek için tokenizasyon ve gereksiz kelimelerin kaldırılması gibi metin ön işleme adımları uygulanacaktır. Modeller, doğruluk, kesinlik, geri çağırma ve F1 skoru gibi metriklerle eğitilecek ve değerlendirilecektir. Performansı artırmak için ince ayar (fine-tuning) teknikleri kullanılacaktır. Bu çalışma, farklı yapay zeka modellerini karşılaştırarak sosyal medyada duygu analizi için en iyi yöntemi belirlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on analyzing emotions in social media posts using AI-based models. Social media platforms generate a huge amount of text, making sentiment analysis important for understanding public opinions and trends. Traditional machine learning models struggle to capture the deeper meaning and context of text. To improve accuracy, this research will explore advanced deep learning methods like LSTM and CNN, along with transformer models such as BERT and RoBERTa. The dataset consists of 400,000 English-language tweets classified into six emotion categories. Text preprocessing steps like tokenization and stop-word removal will be applied to clean the data. The models will be trained and evaluated using accuracy, precision, recall, and F1-score. Fine-tuning techniques will be used to improve performance. The study aims to compare different AI models and find the best approach for sentiment analysis in social media.