Ardanuç orman işletme müdürlüğü ormanlarında entomolojik sorunlar
Entomological problems in the forests of the ardanuç forest management directorate
  1. Tez No: 1017665
  2. Yazar: ÖZCAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Artvin ili Ardanuç Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan orman ekosistemlerinde görülen entomolojik sorunların belirlenmesi ve özellikle ladin (Picea orientalis) meşcerelerinde önemli zararlara yol açan kabuk böceklerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, bölgede 46 zararlı böcek türü tespit edilmiş; bu türler içerisinde özellikle Ips typographus (sekiz dişli ladin kabuk böceği) ve Dendroctonus micans (dev soymuk böceği) türlerinin yayılışı, biyolojisi, popülasyon dinamikleri ve oluşturdukları zarar tipleri ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Arazi çalışmaları sırasında feromon ve mekanik tuzaklar kullanılarak kabuk böcekleri toplanmış, elde edilen örnekler laboratuvar ortamında incelenmiştir. Ayrıca doğal ladin meşcerelerinden temin edilen yaş ladin kütükleri deneysel materyal olarak kullanılmıştır. Laboratuvar çalışmaları kapsamında, D. micans'ın predatörü olan Rhizophagus grandis'in üretimi gerçekleştirilmiş ve türün yaşam döngüsü ile beslenme davranışları detaylı olarak gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, Ardanuç ormanlarında kabuk böceklerinin özellikle stres altındaki ağaçlarda yoğunlaştığını ve uygun iklimsel koşullar altında popülasyon artışı göstererek meşcere sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini ortaya koymuştur. I. typographus'un kitle halinde saldırılar gerçekleştirerek kısa sürede geniş alanlarda kurumaya neden olduğu, D. micans'ın ise daha yayılıcı ve sürekli bir zarar modeli sergilediği belirlenmiştir. Bununla birlikte, biyolojik mücadele kapsamında kullanılan R. grandis'in D. Micanspopülasyonu üzerinde önemli ölçüde baskılayıcı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Ardanuç ormanlarında kabuk böcekleriyle mücadelede biyolojik ve biyoteknik yöntemlerin entegre biçimde uygulanmasının, orman sağlığının korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması açısından büyük önem taşıdığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda, biyolojik mücadele uygulamalarının yaygınlaştırılması ve erken müdahale stratejilerinin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the entomological problems in forest ecosystems within the boundaries of Ardanuç Forest Enterprise Directorate in Artvin Province, Türkiye, and to examine bark beetle species causing significant damage in oriental spruce (Picea orientalis) stands. Within the scope of the study, 46 harmful insect species in the region were identified, and particular emphasis was placed on Ips typographus (European spruce bark beetle) and Dendroctonus micans (great spruce bark beetle) in terms of their distribution, biology, population dynamics, and damage characteristics. During field studies, bark beetles were collected using pheromone and mechanical traps, and the obtained samples were analyzed under laboratory conditions. Fresh spruce logs obtained from natural stands were used as experimental material. In addition, laboratory experiments were carried out to rear Rhizophagus grandis, a specific predator of D. micans, and its life cycle and feeding behavior were observed in detail. The results revealed that bark beetles in Ardanuç forests tend to infest stressed trees and may reach outbreak levels under favorable climatic conditions, posing a serious threat to stand health. It was determined that I. typographus causes rapid and large-scale tree mortality through mass attacks, whereas D. micans exhibits a more continuous and spreading damage pattern. Furthermore, R. grandis was found to have a significant suppressive effect on D. micans populations, highlighting its importance as a biological control agent. In conclusion, the integrated use of biological and biotechnical control methods is of great importance for maintaining forest health and ensuring sustainability in Ardanuç forests. Accordingly, expanding biological control practices and developing early intervention strategies are strongly recommended.