The role of X 'Twitter' in the Palestinian-Israeli conflict a focus on MFA's official accounts
Filistin-İsrail çatışmasında Dışişleri Bakanlıklarının resmi hesaplarına odaklanarak X'in 'Twitter' rolü
  1. Tez No: 871901
  2. Yazar: ABBAS ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİD UVEYSİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVFEL BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kudüs Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, İsrail-Filistin çatışmasındaki Twitter'ın karmaşık rolünü detaylı bir şekilde incelemekte, özellikle İsrail Dışişleri Bakanlığı ve Filistin Dışişleri Bakanlığı ve Gurbetçiler tarafından kullanılan tweet kullanımına odaklanmaktadır. İsrail-Filistin çatışması, tarihsel kökenleri derin ve toprak, kimlik, egemenlik gibi çok boyutlu yönleri içeren bir durum olarak, sosyal medyanın çatışma dinamiklerine etkisini incelemek için eşsiz bir vaka çalışması sunmaktadır. Bu çalışma, modern politik söylem ve kamuoyu oluşumu için entegre bir platform olan Twitter'ın, söz konusu resmi kurumlar tarafından nasıl kullanıldığını, anlatıların nasıl yayıldığını, algıların nasıl şekillendirildiğini ve potansiyel olarak çatışma çözümü ve barış inşa çabalarına nasıl etki edebildiğini araştırmayı hedeflemektedir. Bu resmi hesaplardan gelen tweet'lerin içerik, duygu ve ağ yapılarının analizi yoluyla, çalışma, Twitter aracılığıyla yürütülen dijital diplomasi faaliyetlerinin, barış sürecine hem kolaylaştırıcı hem de engelleyici olarak nasıl etki edebileceğini anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, geniş sosyopolitik bağlamı, ana akım medyanın ve uluslararası aktörlerin etkisini de göz önünde bulundurarak, çatışmadaki X''in rolüne dair kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır. Araştırma, sosyal medya analizinin barış görüşmeleri için ortak zemin bulma potansiyeli ve İsrail ve Filistin Dışişleri Twitter hesaplarının çatışma çözümüne yönelik yapıcı anlatıları şekillendirmedeki katkılarını sorgulayan iki ana soru ile yönlendirilmektedir. Bu inceleme, mevcut literatürde bir boşluğu ele almakta, Twitter üzerindeki resmi İsrail ve Filistin anlatılarının detaylı bir analizini sunmakta ve platformun çatışan taraflar arasında diyalog ve anlayışı teşvik etmedeki potansiyelini değerlendirmektedir. Çalışma, sosyal medyanın diplomasi, çatışma çözümü ve barış inşası üzerindeki etkisine ilişkin literatüre katkıda bulunmakta, alanın politika yapıcıları ve uygulayıcıları için önemli içgörüler sunmaktadır. Twitter'ın, hem diplomatik etkileşim aracı hem de barış sürecine olası bir engel olarak ikili doğasını vurgulayarak, İsrail-Filistin çatışmasında sosyal medyanın evrilen rolüne dair ayrıntılı bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research delves into the complex role of Twitter in the Israel-Palestine conflict, particularly focusing on the use of tweets by the Israeli Ministry of Foreign Affairs (MFA) and the Palestinian Ministry of Foreign Affairs and Expatriates (MFA). The Israel-Palestine conflict, with its deep historical roots and multifaceted dimensions involving land, identity, and sovereignty, presents a unique case study for examining the influence of social media on conflict dynamics. This study aims to explore how Twitter, a platform integral to modern political discourse and public opinion formation, is utilized by these official entities to propagate narratives, shape perceptions, and potentially influence diplomacy efforts. By analysing the content, sentiment, and network structures of tweets from these official accounts, the study seeks to understand how digital diplomacy through Twitter can act both as a facilitator and an obstacle to peace. It considers the broader sociopolitical context, including the influence of mainstream media and international actors, to provide a comprehensive view of X's role in the conflict. The research is guided primary questions: the potential of social media analysis in uncovering common ground for peace talks, and the contribution of Israeli and Palestinian MFA Twitter accounts in shaping constructive narratives towards diplomacy. This investigation addresses a gap in existing literature by offering a detailed analysis of official Israeli and Palestinian narratives on Twitter and evaluating the platform's potential in facilitating dialogue and understanding between conflicting parties. The study contributes to the discourse on social media's impact on diplomacy, offering insights for policymakers and practitioners in the field. It highlights Twitter's dual nature as both a tool for diplomatic engagement and a possible barrier to peace, providing a nuanced perspective on social media's evolving role in the Israel-Palestine conflict.