Üst ekstremite yaralanmalarında kinezyofobiye neden olan faktörlerin belirlenmesi: Nitel bir çalışma
Determining the factors causing kinesiophobia in upper extremity injuries: A qualitative study
- Tez No: 1017668
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU SEMİN AKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Kinezyofobi, ağrılı bir yaralanmaya karşı gelişen kırılganlık hissinden dolayı fiziksel hareketlere yönelik duyulan aşırı korku olarak tanımlanmaktadır. Üst ekstremite yaralanmalarında hareketi engelleyen bir faktör olarak kinezyofobi belirtilmiştir. Bireyin fonksiyonelliğini bozan bu hareket korkusunun nedenleri hakkında literatürde net bir fikir birliği bulunmamaktadır. Bu çalışma, üst ekstremite yaralanmalarında kinezyofobiye neden olan faktörleri belirlemek amacıyla planlandı. Nitel desende hazırlanan 9 adet araştırma sorusu yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile bireylere yöneltildi. Çalışmaya, üst ekstremite yaralanması olan ve Tampa Kinezyofobi Ölçeği skoru 37 puan ve üstü olan 22 birey katıldı. Ses kaydına alınan görüşmeler yaklaşık 35 dakika sürdü. Kayıtlar transkript edildikten sonra tematik analiz yöntemiyle analiz edildi. Analiz sonucunda; ağrının tehdit olarak yorumlanması ve hareketle ilişkisi, kırılgan beden ve yeniden zarar görme algısı, belirsizlik, güvensizlik ve bilişsel yük, bedensel benlik algısında bozulma, sosyal roller ve geleceğe ilişkin tehdit algısı olarak 5 adet tema belirlendi. Bireyler; yaralanma sonrasında ağrı, yeniden yaralanma korkusu, belirsizlik, bedenlerine yabancılaşma, işlev kaybı, bağımlı olma endişesi ve ekonomik kaygılar nedeniyle hareket etmekten kaçındıklarını ifade ettiler. Bulgular, kinezyofobinin yalnızca ağrıya verilen bir tepki olmadığını; psikolojik, sosyal ve bedensel algılarla birlikte şekillenen çok boyutlu bir deneyim olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, üst ekstremite yaralanmalarında kinezyofobinin değerlendirilmesinde yalnızca ağrı odaklı yaklaşımların yeterli olmadığı; hastanın kaygıları, beden algısı, rol kaybı ve sosyo-ekonomik durumunu da dikkate alan biyopsikososyal bir değerlendirme yaklaşımının gerekli olduğu düşünülmektedir. Ayrıca sağlık profesyonellerinin kullandığı dil, verilen bilgilendirme ve sosyal destek mekanizmaları kinezyofobi üzerinde belirleyici olabilir.
Özet (Çeviri)
Kinesiophobia is defined as an excessive fear of physical movement resulting from a sense of vulnerability toward a painful injury. It has been identified as a factor that impedes movement in upper extremity injuries. There is no clear consensus in the literature regarding the causes of this fear of movement, which impairs an individual's functionality. This study was designed to identify the factors causing kinesophobia in upper extremity injuries. Nine research questions, prepared in a qualitative design, were posed to participants using a semi-structured interview method. The study included 22 individuals with upper extremity injuries who scored 37 or higher on the Tampa Kinesophobia Scale. The interviews, which were audio-recorded, lasted approximately 35 minutes. After the recordings were transcribed, they were analyzed using thematic analysis. The analysis identified five themes: the interpretation of pain as a threat and its relationship with movement, the perception of a fragile body and of being vulnerable to re-injury, uncertainty, insecurity and cognitive load, disturbances in bodily self-perception, and the perception of threat related to social roles and the future. Participants reported avoiding movement due to pain following the injury, fear of re-injury, uncertainty, alienation from their bodies, loss of function, anxiety about dependency, and economic concerns. The findings demonstrated that kinesiophobia is not merely a response to pain but a multidimensional experience shaped by psychological, social, and bodily perceptions. In conclusion, the findings suggest that pain-focused approaches alone are insufficient in the evaluation of kinesiophobia following upper extremity injuries. Instead, a biopsychosocial assessment approach that also considers patients' anxieties, body perception, role loss, and socio-economic status is necessary. In addition, the language used by healthcare professionals, the information provided to patients, and social support mechanisms may play a determining role in the development and persistence of kinesiophobia.