Trafik kazalarının araç sayısına bağlı olarak maliyet ve karmaşa açısından modellenmesi
Modeling traffic accidents in terms of cost and complexity depending on the number of vehicles
- Tez No: 1017715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Trafik kazaları, küresel ölçekte halk sağlığı ve ulaşım sistemlerinin operasyonel sürdürülebilirliği açısından çok boyutlu etkiler üreten önemli bir problem alanıdır. Literatürdeki çalışmalar çoğunlukla kaza şiddeti ve yaralanma düzeyi tahminine odaklanmakta; kazaların ekonomik maliyeti ile kapasite temelli trafik etkilerini birlikte ele alan bütünleşik modeller sınırlı kalmaktadır. Bu durum, kazaların sistem düzeyindeki birleşik etkilerinin bütüncül biçimde modellenmesinde metodolojik bir eksiklik oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, trafik kazalarını araç sayısına bağlı olarak hem ekonomik maliyet hem de trafik kargaşası boyutunda eş zamanlı ve bütünleşik bir yaklaşımla analiz etmektir. Hız, aydınlatma, kaplama türü, sürücü kusuru ve kaza zamanı değişkenleri bulanık mantık üyelik fonksiyonları ile modellenmiş; elde edilen faktörlerle maliyet ve kargaşa için iki ayrı bileşik skor oluşturulmuştur. Normalizasyon sonrası maliyet ortalaması 0.035, kargaşa ortalaması 0.221 olarak bulunmuştur. Makine öğrenmesi sonuçlarında maliyet için doğruluk değeri = 0.683, kargaşa için ise doğruluk 0.92-0.97 aralığında elde edilmiştir. Bu tez çalışması, çok taşıtlı trafik kazalarının ulaşım sistemi üzerindeki etkilerini maliyet ve trafik karmaşası boyutlarıyla birlikte ele alan bütünleşik bir değerlendirme sunmakta ve trafik yönetimi ile karar destek süreçleri için analitik bir çerçeve önermektedir.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents constitute a significant global problem with multidimensional implications for both public health and the operational sustainability of transportation systems. Existing studies predominantly focus on predicting crash severity and injury levels, whereas integrated models that jointly examine the economic cost of crashes and their capacity-based traffic impacts remain limited. This gap reflects a methodological shortcoming in comprehensively modeling the combined system-level effects of traffic accidents. The objective of this thesis is to analyze traffic accidents simultaneously in terms of economic cost and traffic congestion based on the number of vehicles involved, through an integrated analytical framework. A total of 23,044 official crash records were examined. Descriptive statistics indicate an average of 0.006 fatalities, 1.550 injuries, 1.743 vehicles involved, and 2.606 lanes per crash. The Pearson correlation coefficient between the number of vehicles and the number of lanes was calculated as r = 0.061 (p < 0.001), while a Variance Inflation Factor (VIF) value of 1.004 confirmed a negligible risk of multicollinearity. Variables including speed, lighting conditions, pavement type, driver fault, and crash time were modeled using fuzzy logic membership functions. Based on these transformed factors, two separate composite scores were generated for cost and congestion. Following normalization, the mean cost score was 0.035 and the mean congestion score was 0.221. Machine learning results yielded an accuracy of approximately 0.68 for cost prediction, while congestion prediction achieved accuracy values between 0.92 and 0.97. In conclusion, this thesis provides an integrated evaluation of multi-vehicle traffic accidents by jointly addressing economic cost and traffic congestion dimensions, and proposes an analytical framework to support traffic management and decision-making processes.