Sıcak su ve kimyasal uygulamalarının geççi Powell Navel portakal çeşidinin meyve kalitesi ve muhafazası üzerine etkileri
The Effects of Hot Water and Pesticides Treatments on Fruit Quality and Storage of Late 'Powell Navel' Orange Variety
  1. Tez No: 1017760
  2. Yazar: EMRE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, geççi 'Powell Navel' portakal çeşidinde sıcak su ve kimyasal uygulamaları yapılmıştır. Özel üretici bahçesinden temin edilen 'Powell Navel' portakallar uygulamalara göre 5 gruba ayrılmıştır. I. grup (Kontrol) meyvelerine hiçbir uygulama yapılmamıştır, II. grup meyvelerine Ticari uygulama (1000 ppm IMZ (Imazalil) + 1000ppm OPP (Orthophenylphenol) + 1000 ppm PYR (Pyrimethanil) duşlama, III. grup meyvelerine Sıcak su (50°C) 1 dk daldırma, IV. grup meyvelerine Sıcak su (50°C) + ticari uygulama 1 dk daldırma ve V. grup meyvelerine Sıcak su (50°C) + ticari uygulama (dozun yarısı) 1 dk daldırma yapılmıştır. Duşlama ve daldırma sonrası meyveler oda sıcaklığında kurutulmuştur. Portakallar +6°C sıcaklık ve %85-90 oransal nem içeren koşullarda 3 ay muhafaza edilmiştir. Muhafaza öncesi ve sonrası 20°C sıcaklık ve %65 oransal nem içeren koşullarda 7 gün bekletilen meyvelerin raf ömrü incelenmiştir. Portakallarda periyodik olarak muhafaza ve raf ömründe ağırlık kayıpları (%), çürüme (%), meyve kabuk renk değişimi (h°), meyve suyu miktarı (%), titre edilebilir asitlik miktarı (%), suda çözünür kuru madde miktarı (%), meyve suyu pH'sı ve C vitamini (L-Askorbik asit) gibi fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak 3 ay süresince muhafaza edilen 'Powell Navel' portakal çeşidinde Ticari uygulamaların sıcak su ile kombine uygulamalarının çürüme ve diğer meyve kalite kriterlerine olumlu etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, hot water and chemical treatments were applied to the late-ripening Powell Navel orange variety. Powell Navel oranges obtained from a private producer's orchard were divided into 5 groups according to the treatments. Group 1 (Control) fruits received no treatment; Group 2 fruits received commercial treatment (1000 ppm IMZ (Imazalil) + 1000 ppm OPP (Orthophenylphenol) + 1000 ppm PYR (Pyrimethanil) showering); Group 3 fruits were immersed in hot water (50°C) for 1 minute; Group 4 fruits were immersed in hot water (50°C) + commercial treatment for 1 minute; and Group 5 fruits were immersed in hot water (50°C) + commercial treatment (half the dose) for 1 minute. After immersion, the fruits were dried at room temperature. Oranges were stored at +6°C and 85-90% relative humidity for 3 months. The shelf life of fruits stored at 20°C and 65% relative humidity for 7 days before and after storage was examined. Periodic, during storage and shelf life were observed in oranges. Physical and chemical analyses were performed, including weight loss (%), decay (%), fruit peel color change (h°), fruit juice yield (%), titratable acidity (%), water-soluble dry matter content (%), fruit juice pH and vitamin C (L-ascorbic acid). As a result, it was determined that the combination of commercial treatments with hot water had a positive effect on decay and other fruit quality criteria in the 'Powell Navel' orange variety stored for 3 months.