Orman Yangın Alanlarının Rejenerasyon Düzeyleri ile Çevresel Parametreler Arasındaki İlişkinin Coğrafi Bilgi Teknolojileri Yöntemleriyle İncelenmesi ve Yönetim Stratejilerinin Değerlendirilmesi.
Investigation of the Relationship between Regeneration Levels of Forest Fire Areas and Environmental Parameters with Geographical Information Technologies Methods and Evaluation of Management Strategies.
  1. Tez No: 1017876
  2. Yazar: HÜSNA KAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARABULUT, PROF. DR. ERSİN KAYA SANDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Geography, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
Özet
Orman yangınları, özellikle Akdeniz iklim kuşağında ekosistemler üzerinde önemli tahribatlara yol açan başlıca doğal afetler arasında yer almaktadır. Yangın sonrası vejetasyonun yeniden gelişim sürecinin doğru bir şekilde anlaşılması, ekosistemlerin sürdürülebilir yönetimi ve uygun restorasyon stratejilerinin belirlenmesi açısından kritik öneme sahiptir. Uzaktan algılama teknikleri, bu süreçlerin zamansal ve mekânsal olarak izlenmesi ve modellenmesi için etkili araçlar sunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, farklı topoğrafik ve iklimsel özelliklere sahip üç yangın sahasında (Çanakkale, Muğla ve Antalya) vejetasyon iyileşme süreçlerinin uzun dönemli olarak analiz edilmesi ve bu süreçlerin çevresel kontrol mekanizmalarının ortaya konulmasıdır. Bu kapsamda, NDVI, EVI, GCI ve VCI gibi vejetasyon indeksleri kullanılarak zamansal veri setleri oluşturulmuş; topoğrafik değişkenler (bakı, eğim, yükselti, topoğrafik pozisyon indeksi) ile hidrolojik koşulları temsil eden Topographic Wetness Index (TWI) ve iklimsel veriler analizlere dahil edilmiştir. Elde edilen veriler kullanılarak piksel bazlı regresyon analizleri gerçekleştirilmiş, mekânsal otokorelasyon (LISA) yöntemleri uygulanmış ve doğrusal olmayan modelleme yaklaşımları ile iyileşme süreçlerinin belirleyicileri değerlendirilmiştir. Bulgular, yangın sonrası vejetasyon iyileşmesinin hem sahalar arasında hem de saha içerisinde önemli farklılıklar gösterdiğini ve bu süreçlerin topoğrafik ve iklimsel faktörler tarafından güçlü biçimde kontrol edildiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, çalışma yangın sonrası iyileşme süreçlerinin mekânsal değişkenliğini ortaya koyarak, farklı çevresel koşullara sahip alanlarda uygulanacak yönetim ve restorasyon stratejilerinin alan-özgü olarak belirlenmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Forest fires are among the most significant natural disturbances causing severe degradation of ecosystems, particularly in the Mediterranean climate zone. Understanding post-fire vegetation recovery processes is critical for sustainable ecosystem management and the development of effective restoration strategies. Remote sensing techniques provide powerful tools for monitoring and modeling these processes in both temporal and spatial dimensions. The main objective of this study is to analyze long-term vegetation recovery processes in three fire-affected areas with differing topographic and climatic characteristics (Çanakkale, Muğla, and Antalya) and to identify the environmental control mechanisms governing these processes. In this context, temporal datasets were generated using vegetation indices such as NDVI, EVI, GCI, and VCI. Topographic variables (aspect, slope, elevation, and topographic position index), hydro-topographic conditions represented by the Topographic Wetness Index (TWI), and climatic variables were incorporated into the analyses. Pixel-based regression analyses were conducted using the derived datasets, and spatial autocorrelation (LISA) methods were applied to examine spatial patterns. In addition, non-linear modeling approaches were employed to evaluate the key drivers of vegetation recovery. The results indicate that post-fire vegetation recovery exhibits significant variability both between and within study areas, and that these processes are strongly controlled by topographic and climatic factors. In conclusion, this study highlights the spatial variability of post-fire recovery processes and emphasizes the necessity of developing site-specific management and restoration strategies tailored to varying environmental conditions.